Malo to byť na slovenské pomery nezvyčajné rozšírenie ponuky. Najväčší slovenský pivovar Heineken Slovensko chcel v Sklade č.7 neďaleko bratislavského komplexu Eurovea postaviť reštauračný pivovar. Projekt však kvôli pandémii zamrzol. Najnovšie informácie hovoria o tom, že v projekte pokračuje už najväčšia reštauračná skupina Medusa.
Obohatenie ponuky
O tom, že pri Dunaji sa chystá výstavba nového pivovaru sme prvýkrát informovali ešte začiatkom roka 2020. Heineken vtedy predložil zámer na posúdenie vplyvu na životné prostredie. Ten opisoval výstavbu v opustenom Sklade č.7, ktorý je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Plány hovorili o tom, že v objekte vznikne pivovar s odhadovanou ročnou kapacitou na úrovni 6000, resp. 7500 hektolitrov piva. S touto kapacitou by sa zaradil medzi desať najväčších minipivovarov v krajine. V pláne pritom bolo plnenie piva do fliaš i sudov. Cieľom bolo to, aby kočovný pivovar Bradáč mal svoju kamennú prevádzku.
Aj keď projekt vyzeral zaujímavo a kopíroval trendy zo zahraničia, prišla pandémia, ktorý výrazne zmenila nálady na trhu. Už v máji 2020 generálny riaditeľ Heineken Slovensko Rene Kruijt pre oPive.sk uviedol, že na projekte prestali pracovať.
„Vzhľadom na aktuálnu situáciu spojenú s ochorením COVID-19 je projekt minipivovaru do odvolania pozastavený. Akým spôsobom aktuálna situácia ovplyvní projekt ukáže čas,“ uviedol šéf slovenského Heinekenu. Bohužiaľ, ďalšie mesiace boli pre gastroscénu ešte náročnejšie.
Nové plány
Okolo projektu bolo posledné dva roky ticho. To prerušila skupina Medusa, ktorá sa k pivovaru na brehu Dunaja otvorene prihlásila. Urobil tak šéf skupiny Peter Štecko na stretnutí s novinármi.
„Bolo obdobie, kedy sme to riešili spolu s Heinekenom, ale ten už v projekte nepokračuje,“ prezradil Štecko s tým, že projekt pôvodne pripravovali vo svojej réžii, neskôr sa však spojili s Heinekenom.
„Od začiatku som deklaroval, že o tento projekt máme záujem. Ako Bratislavčan by som bol rád, keby tam vznikol jeden zaujímavý mestský craftový pivovar,“ naznačil Štecko. Ten uviedol, že kapacita pivovaru bude hlboko pod päťtisíc hektolitrov piva.
„Nechceme, aby mal niekto obavy, že tam vznikne priemyselný produkt. Projekt je zameraný na produkciu piva pre danú reštauráciu s malým nadproduktom, ktorý môžeme ponúknuť v niektorej z našich reštaurácií,“ uviedol šéf skupiny Medusa.
Jedným dychom zdôraznil, že „sa v žiadnom prípade nechce zameriavať na objem“. Zaujímavosťou je, že okrem tradičných problémov musí investor rieši aj nezvyčajné problémy. „Sme v záplavovej zóne. Musíme byť detailní v tom, aký m spôsobom riešime technológiu. Riešime aj evakuačné plány, ako v priebehu dvoch až troch dní vysťahovať všetky cenné veci. Máme tam nejaké limity ako sú veci, s ktorými neprejdeme cez dvere,“ prezradil v Štecko.
„Je to podobné ako v pražskej Kampe. Je to úžasná lokalita, ale majiteľ to už párkrát maľoval,“ porovnáva. Šéf skupiny predbežne odhadol otvorenie pivovaru na rok 2024. Dátum však môže byť ovplyvnený energetickou krízou.
Medusa je najväčšia slovenská reštauračná sieť. Pivárom môže byť známa sieť Klubovňa. Okrem toho prevádzkuje aj koncepty Primi, Wagamama či Mint.