Prvé pivo od Matta z Karpatu (Apache IPA)

Prvý nástrel: Asi žiadne pivo v tomto roku nebolo tak očakávané, ako to, ktoré navarila nová posila v pivovare Karpat. Americký sládok Matthew Wirtz, ktorý koncom minulého roka nedobrovoľne opustil pivovar dUb Brewing. Jeho pôvodný pivovar síce existoval len pár mesiacov, aj tak stihol zažiariť na pivnej scéne keď získal tri ocenenia na výročných cenách Ratebeer.com. Matthew začal v Karpate so štýlom, ktorý je na slovenskej remeselnej scéne mimoriadne populárny. Navaril totiž pivo štýlu IPA. Nesie meno Apache IPA a ide o nefiltrovaný a nepasterizovaný kúsok.

Názov piva: Apache IPA

Pivovar: Pivovar Karpat

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 6,5%

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, chmeľ, kvasinky. Podľa etikety boli použité chmele Chinook a Citra.

Cena: Pivo sme dostali priamo od autora.

Farba: Oranžovo-červená. Pivo je kalné, keďže ide o nefiltrovaný a nepasterizovaný kúsok.

Pena: Smotanová, hutná. Vystúpala vysoko a pomaly padala,

Vôňa: Výrazne ovocná. Kombinácia citrusového (červený pomaranč, grep) a lesného (jahoda, ríbezle) ovocia. Náznakom zachytíte aj karamel.

Chuť: Sladový úvod je výrazný, keď prechádza do ovocného stredu. Pekne sa kombinuje sladkastá a horkastá ovocná linka. Rozoznať môžete červený pomaranč, grep ale aj čučoriedky. V strede nájdete aj náznaky šumienkovosti. Koncovka je výrazne horkastá a dlho doznieva. Pivo pôsobí suchším dojmom.

7.5/10

Zhrnutie

Podarené pivo. Aj pri tomto kúsku môžete pekne porovnávať slovenský a americký prístup k tomuto štýlu. Cez ovocné brucho, ktoré je sladko-kyslasté a nie naopak, sa prenesiete k drsnému horkastému záveru. V pive zachytíte karamelové a kvetinkové tóny. Pivo je menej zaoblené, uhladené a trocha divokejšie. Je však prudko piteľné, teda pokiaľ vám neprekáža výrazná horkosť. Dávame silných 7,5 bodu. Určite vyskúšajte a porovnávajte. Ak stavia v Karpate na takéto pivo, pre zákazníkov to bude veľké plus.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.8/10 (40 hodnotenie)