Rande s krčmou: Zámocký pivovar s nadpriemerným pivom

Aký je najlepší čas na návštevu bratislavských pivných podnikov? Možno aj sobota poobede. Nie sú preplnené zákazníkmi a tak sa v nich môžete cítiť príjemnejšie. Tento čas sme zvolili aj my. Cieľ bol jasný – Zámocký pivovar. Ten sa zaradil medzi prvé tunajšie minipivovary. A za ten čas si vybudoval celkom slušné meno. Podnik nájdete na Zámockej ulici pod Bratislavským hradom.

DSC_0040

My do podniku prichádzame asi o pol štvrtej. Ako správne predpokladáme je prázdny. Nie je preto problém, že si nás obsluha hneď všimne. Začíname klasicky otázkou, čo by nám odporučili. „Máte radšej horskejšie, alebo sladšie pivo,“ pýta sa nás mladý čašník a podľa ďalších slov usudzujeme, že má prehľad. Objednávame si klasickú dvanástku a polotmavý ležiak. Podnik je celkom vkusne zariadený. Dominuje mu tmavé drevo, z ktorého sú vyrobené stoly aj stoličky.

Na pivo sme nečakali dlho. Začíname Zámockou svetlou 12°. Vôňa je celkom príjemná. Cítim karamel a jemne aj ovocné tóny. Zlatistá farba je trocha mútna. Nechajme však hovoriť samotné pivo. To bolo na slovenské pomery nadpriemerné. Po výraznom sladovom začiatku, prišiel na rad stred piva. Ten bol karamelový. Jeho sladkosť však celkom kompenzovala horkosť. Trochu mi vadila vyššia rezkosť aj jemné náznaky pachuti. Inak príjemné pivko.

DSC_0053

O niečo viac nám chutilo Zámocké polotmavé 14°. Do červena sfarbené pivko malo nádhernú vôňu, v ktorej ste mohli zachytiť aj napríklad čokoládu. V samotnom pive však po sladovom nástupe cítite kombináciu kávy a karamelu. Piteľnosť je výborná. Spomedzi pív, ktoré sme ochutnali, bol tento kúsok asi náš víťaz.

V podniku postupne pribúdajú ďalší ľudia. Z jedného stola je zrazu zaplnených päť. Na „pľac“ sa tak dostáva aj ďalšia obsluha. Chtiac-nechtiac počúvame ako ponúka pivo vedľajšiemu stolu. „Aké pivo by ste nám poradili?“ pýta sa mladý párik. Čašníčka im začne vymenúvať, koľkostupňové pivá majú v ponuke. Asi nie najšťastnejšie riešenie. Po miernom dohadovaní si vyberajú polotmavé pivo. Škoda, práve v takomto podniku by sme očakávali väčšiu zanietenosť obsluhy.

Zámocky pivovar

Aby sme skompletizovali ochutnávku, volíme aj Zámocké tmavé 13°. Už vôňa napovedá, že pôjde o tmavé pivo, ktoré má rado kávu. V čiernej farbe môžeme zachytiť červenkasté odtiene. V tomto pivku okrem sladu a kávy nájdete aj chmeľ. Piteľnosť je výborná. Trocha mi však vadia plytšie chute. Pivo nebolo zlé, len som očakával väčší zážitok. Možno by bolo lepšie, keby dlhšie odstálo. Každopádne chutilo.

DSC_0062

Celkové dojmy z podniku sú príjemné. Určite tu nájdete detaily, ktoré by tu asi byť nemali. Raj pavučiny na toaletách si napríklad mohli odpustiť. Každopádne je to jeden z podnikov, do ktorých sa radi vraciame.

 

4

Zhrnutie

Plusy
– Prostredie. Podnik je zariadený vkusne. Oceňujeme hlavne to, že dominuje drevo.
– Pivo. Na slovenské pomery ide o nadpriemer. Nami ochutnané pivo malo drobné nedostatky, ale celkovo nám chutilo.
– Lokalita. Blízko centra, blízko hradu. Určite jeden z najlepšie lokalizovaných pivovarov v Bratislave.

Mínusy
– Toalety. Boli čisté, keď ste sa však pozreli na strop, našli ste pavučinu na viacerých miestach. Vkusne nepôsobí ani vedro pod pisoárom.
– Svetelnosť. Ak by na pivovare boli väčšie okná, asi by nikto nenamietal. Z tohto pohľadu však ide iba o detail.