Poľská pivovarnícka scéna môže byť pre Slovensko v mnohom inšpiratívna. Neplatí však, že každý pivovar produkuje lepšie pivo ako na Slovensku. Aj táto recenzia bude toho príkladom, aj keď sme dopredu možno trochu tušili, do čoho ideme. Ale nepredbiehajme.
V jeden júnový víkend sme mali čas a chceli sme skúsiť „exotiku“. Náhodne sme zistili, že len pár kilometrov od slovenských hraníc sa nachádza reštaurácia Karczma Zadyma. Po krátkom pátraní sme zistili, že jej špecifikom je to, že ponúka pivo z remeselného pivovaru Zadyma. Tak sme si povedali, že to skúsime.
Turistická „pasť“?
Podnik sa nachádza na brehu jazera Czorsztynskie. Je vzdialené len tri kilometre od slovenských hraníc. Keď sme k reštaurácii dorazili, hneď sme vedeli, koľká bije. Už pri vstupe na parkovisko vás privítajú predajné stánky.
Rezort je vyhľadávaný nielen pre blízkosť jazera, ale aj pre malý zábavný park Spiska kraina. Zbystriť by možno mali čitatelia s deťmi, keďže na nich asi celý rezort mieri. Ale poďme k samotnému podniku.
Ten bol v čase návštevy pomerne hojne obsadený, na terase sme miesto nenašli, vybrali sme si tak interiér. Ten bol celý ladený do dreva. Ak ste niekedy navštívili slovenskú kolibu, tento podnik od toho ďaleko neodskočil.
Vnútri bolo miesta požehnane, vybrali sme si stôl a začali študovať ponuku. Potešili sme sa, keďže v jedálnom lístku bolo vypísaných osem pív z pivovaru Zadyma. V lístku sa pivovar predstavuje s mottom „Malý pivovar, veľké pivo“. Zákazníkom vysvetľuje, že ponúka pivo len z prírodných produktov, ktoré je nepasterizované a má plno vitamínov.
Tešili sme sa, že bude z čoho vyberať. Obsluha nás však rýchlo schladila. Na výčape bola len polovica z proklamovaných pív. Keďže testovací set v ponuke nebol, pustili sme sa do výberu pív. Ako prvý nám na stole pristál ležiak s názvom Jasny Lager.
Tu sa musíme pristaviť pri prestavovaní a ponuke pív. Nikde sme nenašli tabuľu, ktorá by hovorila o aktuálnej ponuke. Čo však zamrzelo ešte viac bolo to, že ani v nápojovej karte neboli jednotlivé pivá predstavené detailnejšie. Nechýbal len popis, ale aj obsah alkoholu. S takýmto informačným vákuom sme doteraz nikde nestretli Jednoducho jedna veľká tragédia.
Ani ohúrenie, ani tragédia
Ale poďme k pivu. Ležiak mal zlatistú farbu a bol kalný. Pena bola nízka, veľmi nízka. Vo vôni ste mohli rozoznať karamel, slad aj jemný korenistý rozmer. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť nižšia. V chuti ste mohli rozoznať kombináciu karamelu, medu, diacetylu (masielko) a oxidácie. Horkosť bola nevýrazná, doznievanie sladové s korenistou stopou.
Bol to priemerný ležiak s množstvom chýb. Dal sa ako-tak vypiť, ale žiadna sláva to nebola. Za nás 5,5 bodu. Veľmi zlý začiatok.
Ako druhé sme siahli po pive Miodowy Pils. Obsah alkoholu bol neznámy. Pivo malo zlatistú farbu a bolo ozdobené nízkou penou so smotanovou konzistenciou. Vo vôni ste zachytili med, karamel aj slad. Sladový základ bol výraznejší, rezkosť jemne nižšia.
V chuti sme rozoznali kombináciu sladu, medu a karamelu. Horkosť bola nevýrazná, doznievanie medovo-karamelové. Pivo pôsobilo hutnejšie, bolo v celku piteľne a aj príjemne vyskladané. Určite bolo čo vylepšovať, za nás to stačilo na slabšiu sedmičku.
Skúsili sme aj jedlo. Tradičnú poľskú polievku žurek, pirohy plnené bryndzou a špenátom či pečeného pstruha. Výhrady sme voči jedlu nemali, bol to taký štandard pre danú lokalitu a typ zariadenia.
Ako tretí nás z ponuky oslovil Pomarańczowy Pils. Teda oslovil… vyberať z čoho nebolo, grepové pivo sme nechceli riskovať. V tomto prípade sme sa báli pomarančového sirupu v pive.
Pivo malo zlatistú farbu a bolo jemne kalné. Zdobila ho nízka smotanové pena. Keď ste k nemu privoňali, zachytili ste slad, med, karamel a pomarančovú kôru. Sladový základ piva bol nevýrazný, rezkosť jemne nižšia. V chuti sa kombinoval slad, pomaranč aj náznaky medu. Horkosť bola nevýrazná, doznievanie citrusovo-sladové s korenistým dozvukom.
Na naše prekvapenie to bolo celkom piteľné pivo, v ktorom nekričali pomaranče, ale pekne sa tiahli celým pivom. Za nás to bola sedmička. Určite nič extra, ale také „chľastacie“ pivo na dlhý večer.
Zhrnutie
Na viac sme sa nezmohli. A akými pocitmi sme odchádzali? S chaotickými. Karczma Zadyma je klasickou turistickou pascou. Pivovar v nej nehrá ani druhé, ani tretie husle. Je to taký doplnok. Možno aj kvôli nemu získal majiteľ eurofondy, ktorými sa hrdí na svojej internetovej stránke.
Namiesto „blábolov“ o tom, ako je pivo zdravé a plné vitamínov, by sa mohli venovať aspoň čiastočnému predstaveniu jednotlivých pív. Domáce pivo pôsobí len ako ďalšia položka v dlhej ponuke bez výraznejšej propagácie. Áno, aj na stole sme našli letáky, ktoré nás lákali na nákup piva vo fľaši, nejaká pridaná hodnota nám však chýbala.
Pivo plnené do fliaš by asi dopadlo ešte horšie ako čapované verzie. Nesiahli sme po ňom. A odporučili by sme vám podnik? Podľa toho, čo hľadáte. Ak idete s deťmi okolo a chcete využiť aj susedné atrakcie, nech sa páči. Ak hľadáte dobré remeselné pivo s dobrým výberom, toto nie je pre vás.
Zhrnutie
Plusy
- Poloha. Je neďaleko slovenských hraníc.
- Jedlo. Bolo si z čoho vybrať, dlho sme nečakali.
Mínusy
- Ponuka piva. Jednak nebola uvedená aktuálna ponuka, jednak výber bol obmedzený.
- Informovanie zákazníka. Ešte sa nám nestalo, aby sme pri pive nenašli aspoň základné informácie. Najmä nie pri podnikoch, ktoré ponúkajú vlastné pivo.
- Atmosféra. V podstate žiadna nebola. Je to klasická turistická pasca.
- Pivo sa čapovalo len do jednej mierky pohára – 0,4 litrového.