Retro sa vracia do módy. Aj v Banskej Bystrici (Urpín 89!)

Banskobystrický pivovar, Urpín 89!, retro, test, recenzia,

Retro sa v posledných rokoch dostalo do módy. A platí to aj o pivovarníctve. Keď si to zoberieme, aj remeselné pivovary sú istým spôsobom retro. Najmä, keď sa na výrobu piva pozeráme ako na poctivé remeslo. Na retromániu naskočil tento rok aj Banskobystrický pivovar. Ten na trh vrátil značku Urpín, keď uviedol pivo Urpín 89!.

Ide o klasickú „desiatku,“ ktorú pivovar charakterizoval nasledovne: „Ide o pivo plzenského typu vyrobené klasickou technológiou z bystrickej vody, jačmenného sladu z Levíc a slovenského chmeľu. Sladovú a jemne chmeľovú vyváženú plnú chuť harmonicky dopĺňa príjemná horkosť a stredná až silná rezkosť.“

Názov piva: Urpín 89!

Pivovar: Banskobystrický pivovar

Druh piva: Ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 10°

Obsah alkoholu: 4,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľu.

Cena: Za pollitrovú plechovku sme zaplatili 55 centov.

Farba: Svetlo-žltá. Pivo je číre.

Pena: Vysoká, jemná, šľahačkovitá.

Vôňa: Výrazne sladová. Rozoznať môžete med i jemne korenistý nádych.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, telo prázdnejšie. Nájdete v ňom kombináciu medu, jemného karamelu i náznakov chlebnatosti a masielka. Koncovka je výraznejšie horkastá.

6.5/10

Zhrnutie

Očakávať od desiatky nejaké galapredstavenie nemôžeme. Pivo však v rámci svojej kategórie plní dôstojne svoju pozíciu. Prechody sú príjemné, iskrivosť primeraná a horkosť v závere síce výraznejšia, ale nevtieravá. Za nás je to 6,5 bodu. Na bezstarostné popíjanie večer fajn.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.75/10 (12 hodnotenie)