Veľmi piteľná „miešanica“ z Humpolca (Bernard Jantarový)

Bernard Jantarový

Prvý nástrel: Na testovaní českých pív je dobrých viacero hľadísk. Jedno z nich je to, že sú pomerne rozšírené a dostupné. Dnes si otestujeme kúsok, ktorý sa bežne predáva aj v supermarketoch. Jeho názov je Bernard Jantarový. Na pive nás zaujalo to, že ide rezaný ležiak. Výrobca teda zmiešal svetlé a tmavé pivo. V krčmách sa to deje bežne, vo fľaškovej verzii je to skôr unikát. Pivo sa pritom chváli dvoma medailami.

Názov piva: Bernard Jantarový

Pivovar: Rodinný pivovar Bernard

Druh piva: Rezaný ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 4,7%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, špeciálny slad, špeciálne upravený chmeľ, chmeľový extrakt, kvasnice.

Farba: Tmavohnedá

Pena: Penila ako besná. Jej konzistencia bola pomerne hutná, rýchlo však padala.

Vôňa: Dominuje karamel, na pozadí cítiť aj čokoládu.

Chuť: Úvod začína príjemne, nevtieravo. Slad je pomerne jemný, oveľa viac sa chute rozvíjajú v strede. V ňom určite zachytíte kombináciu karamelu, kávy a orieškov. Hutnosť chutí však nie je príliš vysoká. Koncovka je chmeľová, až tak neprirodzene.

6/10

Zhrnutie

Tak rýchlo som degustované pollitrové pivo už dlho nevypil. A rovno začnem tou najsilnejšou stránkou tohto Bernarda. Tou je piteľnosť. Pivo sa pije ľahko. Ale teraz sa vráťme na začiatok. Tak nadržanú penu som asi ani nevidel. Penila ako bublifuk. To vo mne vyvoláva viacero otáznikov čím to bolo. Aj pri otváraní fľaše to vybuchlo ako šampanské. Každopádne, tóny v pive  boli pekne zladené, škoda len, že boli ploské ako lentilky. V ústach vám najviac doznieva len chmeľ a jemne aj kávový podtón. Inak také klzanie po hladine. Rozhodoval som sa medzi päťkou a šestkou. Dávam vyššiu známku. Rozhodla piteľnosť. Pokojne oskúšajte. Možno vám zašmakuje viac.