Salón Piva v Prahe? Rozdielov bolo mnoho

Pivný Salón má za sebou prvú českú kapitolu. Od štvrtka do soboty sa na Výstavišti v Holešoviciach v Prahe konal festival, ktorý má na Slovensku vybudované veľmi slušné meno. My sme podujatie navštívili vo štvrtok. S akými pocitmi sme odchádzali? Podujatie malo svoju úroveň a kto prišiel, neodchádzal sklamaný. Dojmov však bolo viacero a rozhodli sme sa urobiť akýsi duel Bratislavy a Prahy.

Poloha
Bratislava – Praha 1:0
Kým v Bratislave vítajú pivárov priestory Starej tržnice, v Prahe to bolo Výstaviště Holešovice. Kým na Slovensku je podujatie situované priamo v centre mesta, v prípade českej sestry nebola poloha až taká priaznivá. Dopravné spojenie síce bolo výborné, v tejto kategórii však viac zabodovala Bratislava.


Miesto
Bratislava – Praha 2:1
Tu to bolo nerozhodné. Tak Stará tržnica ako aj Průmyslový palác ponúkli dôstojný priestor. Z oboch budov dýcha história a poskytujú dostatočný priestor. V prípade českého stánku boli priestory možno o čosi honosnejšie. Čo nás trochu nemilo vyrušilo bola vnútorná teplota, keď nám aj ľuďom okolo bolo miestami aj zima.


Ponuka
Bratislava – Praha 3:1

Kým v Bratislave lákalo na festival asi 80 pivovarov, v Prahe ich bolo o čosi menej. Organizátori hovorili už na konci februára o tom, že sú plne obsadení. Možno by sa do priestorov ešte pár pivovarov pomestilo, bolo by to na úkor komfortu. V Prahe však bolo z čoho vyberať. Podľa dostupných informácií mali pivovary pripravených asi 270 druhov piva. V ponuke ste našli aj štýly, ktoré nie sú až také bežné.


Ceny
Bratislava – Praha 4:2


Toto bolo na remízu, aj keď tento výsledok môže byť napadnutý. Výsledná cena bola do značnej miery ovplyvnená aj systémom, ktorý mal na festivale v Prahe premiéru. Namiesto žetónov zaviedli organizátori kartový systém. Kúpili ste si kartu a nabili ju na určitú sumu. Potom ste pivo platili bezkontaktne podobne ako v obchode s kreditnou kartou. Malo to však jeden chyták. Systém bol nastavený na automatické „sprepitné“. Predávajúci nahodil sumu a vy ste mali priložiť k terminálu. Málo ľudí si všimlo, že v základnom prednastavení je 10-percentné „sprepitné“. Ľudia ho zväčša nechávali na nastavenej úrovni. Okrem základnej sumy ste tak predávajúcemu prihodili aj desať percent naviac. Z pohľadu zákazníkov to bolo vnímané rozporuplne. Ale k cenám. Deco piva stálo od 15 do 40 českých korún. Teoreticky vzaté, tak spodná hranica bola nižšia v Bratislave. Pri drahších pivách to však bolo približne rovnaké.


Návštevnosť
Bratislava – Praha 5:2


Hodnotiť celé podujatie nebudeme, keďže sme absolvovali len prvý deň. Z pohľadu úvodného dňa však mala Bratislava výrazne navrch. Dôvodov môže byť viacero, jeden je však podstatný. Kým v Bratislave ešte nie je ponuka pivných barov taká bohatá, ako by mohla byť, Praha je v tomto smere míľové kroky vpred. Aj večer sme strávili v meste a boli sme prekvapení, že aj malý podnik ponúka jedno či dve remeselné pivá. O špecializovaných podnikoch ani nehovoríme. Pražáci tak nemuseli mať dôvod absolvovať cestu na festival, ktorého pridaná hodnota pre nich bola veľmi malá. Najmä keď drvivú väčšinu českých vystavovateľov poznajú a nemusia za nimi chodiť na festival. Platenie vstupného bol ďalším faktorom.


Záver
Je sympatické, že sa organizátori rozhodli vyviesť Salón Piva aj za hranice. Atmosféra na ňom v mnohom pripomínala slovenskú verziu festivalu. Najmä, keď sme v prvých hodinách počuli viac slovenčiny ako češtiny. Bude zaujímavé sledovať, v akej podobe sa festival do Prahy vráti. V Bratislave je to zatiaľ stávka na istotu, aj Praha však ukázala, že to tak nemusí byť donekonečna. Slovenskí priaznivci remeselného piva začínajú byť náročnejší a náročnejšie ich bude prilákať na takéto podujatie. Možno sa v budúcich rokoch dočkáme „headlinerov“, teda pivovarov, ktoré budú natoľko zaujímavé a exotické, že ich budú organizátori platiť, aby prišli na festival. Cieľom bude totiž ponúknuť niečo tak zaujímavé, že to ľudí donúti prísť na festival. V Bratislave však takéto problémy organizátori zatiaľ riešiť nemusia. V Prahe išlo o pohodové a milé podujatie. Smutní však môžu zostať len východniari. Praha totiž v kalendári vystriedala Košice.

Slovenská stopa na festivale


Beervana


Žil Verne


Unorthodox Brewing


Sessler


Trenčiansky pivovar Lanius


Remeselný pivovar Hellstork


Holíčsky pivovar Wywar