Japonský gigant kupuje kultový americký remeselný pivovar

Stone Brewing 2022

Na svetovom pivnom trhu bola v uplynulých dňoch oznámená jedna z najväčších akvizícií za posledné mesiace, ale aj roky. Japonská spoločnosť Sapporo Holdings oznámila, že kupuje americký pivovar Stone Brewing.

Kultový pivovar

Na začiatok by sme si mali niečo povedať o americkom pivovare Stone Brewing. Ten založili v roku 1996 Thomas K. Matthews, keď stavil na „nadupané pivá“, v ktorých sa nebál používať viac surovín. Výsledky na seba nenechali dlho čakať.

Popularita kalifornského pivovaru rýchlo rástla.  Pivá ako Arrogant Bastard Ale, Stone Ruination IPA či Stone Levitation Ale sa stali kultovými. Pribúdali nové prevádzky aj odberatelia. Aj preto sa v roku 2006 musel pivovar sťahovať do nových priestorov.

Nezostalo len pri Amerike. Pivovar sa rozhodol postaviť novú prevádzku aj v Európe. V roku 2014 si majitelia Stone Brewing vybrali ako ďalšie miesto pre expanziu Nemecko. Nový pivovar mal vyrásť v priestoroch bývalej plynárne v Berlíne.

„Možnosť zdieľania nášho piva s Európanmi je veľmi vzrušujúca. Veľa rokov sme vítali Európanov v našom pivovare v San Diegu,“ uviedol Greg Koch s tým, že otvorenie pivovaru v Berlíne je najlepšou cestou ako rozšíriť popularitu piva aj na novom kontinente.

Nemecký pokus im však nevyšiel . Berlínsky pivovar museli po troch rokoch predať, keď ho prevzal škótsky BrewDog.

Japonci v USA

Príbeh japonskej skupiny Sapporo Holdings je úplne z iného konca. Spoločnosť bola založená ešte v roku 1876, keď je najstaršou značkou piva v Japonsku. Prvé pivo navaril v spomenutom roku japonský sládok  Seibei Nakagawa, ktorý sa predtým vyučil v Nemecku.

Sappporo

Firma sa za roky vypracovala medzi najväčších producentov nielen v Japonsku, ale na celom svete. Sapporo patrí medzi top 30 najväčších pivovarníckych skupín na svete. A svoju pozíciu bude v najbližších rokoch zlepšovať.

Japonci totiž oznámili, že sa dohodli na prevzatí amerického remeselného pivovaru Stone Brewing. Ten je deviatym najväčším producentom remeselného piva v USA. Predmetom transakcie je prevzatie výrobných a reštauračných kapacít amerického pivovaru.

Transakcia, ktorá má byť dotiahnutá v auguste, dosiahne výšku 168 miliónov dolárov. Už teraz je pritom isté, že japonská skupina využije kapacity amerického pivovaru na výrobu piva Sapporo Premium. Ide o najpredávanejšie japonské pivo v USA.

Nejde o prvú remeselnú akvizíciu Sappora. Japonci už v roku 2017 kúpili aj pivovar Anchor Brewing. Ak totu kúpou sa potvrdzuje trend posledných rokov, keď veľkí nadnárodní hráči skupujú tzv. craft pivovary, ktoré v uplynulých desaťročiach vytvorili na americkom trhu nový pivný segment.

Prečítajte si aj

Európa nie je Amerika. Pivovar Stone to v Berlíne zabalil

Snímky: FB Stone Brewing a Sapporo Holdings