V našom Kalendári pivných festivalov máme zaznačených desiatky rôznych podujatí. Nie je v našich silách všetky navštíviť, dali sme si však záväzok, že by sme občas mohli vyskúšať aj nejakú „exotiku“.
Nie, týmto slovom nechceme nikoho zhadzovať. Skôr chceme poukázať aj na podujatia, ktoré nemajú až takú tradíciu a konajú sa v regiónoch, kde remeselné pivo nie je až tak doma. Aj preto sme sa posledný víkend vybrali do Smižian.
Pivo v názve
Smižany sú najväčšou dedinou na Slovensku, keď majú takmer deväťtisíc obyvateľov. Napriek tomu to nie je región, kde je remeselné pivo až tak udomácnené. Obec však stavila na zlatistý mok a zorganizovala ďalší ročník festivalu s názvom Pivko Fest Smižany.
Podujatie na stránkach obce predstavili nasledovne: „Opäť po roku prichádza už 3. ročník smižianskeho pivného festivalu Pivko Fest Smižany 2024. Príď aj ty ochutnať niektorý z desiatok druhov pivných špeciálov od remeselných pivovarov, chutné špeciality k pivku a zabaviť sa na skvelom kultúrnom programe.“
Na miesto činu prichádzame v sobotu poobede. Už z diaľky bolo počuť ľudovú hudbu. Pri vstupe do areálu sme mali pocit, že neprichádzame na pivný festival, ale na nejaké kultúrne podujatie. V parku bolo postavené veľké pódium, pred ktorým boli rozmiestnené sedačky.
Kým väčšina letných festivalov je zadarmo, tu sme pri vstupe zaplatili vstupné päť eur na osobu. Už sa nám pritom dlho nestalo, aby nás pri vstupe kontrolovali ako na letisku.
Podujatie sa konalo v priestoroch parku a musíme lokalitu pochváliť. Napriek tomu, že bol slnečný deň a slniečko naozaj pálilo, stoly určené pre sedenie a jedenie boli situované v tieni a bolo ich dostatok. V tomto pohľade to bolo úplne ideálne.
Podujatie lákalo podľa webovej stránky obce na „desiatky pivných špeciálov“. My sme ako prvé zmapovali terén a našli tam pivá z týchto pivovarov:
- Plzeňský Prazdroj Slovensko (dve alkoholické pivá + jeden radler)
- Pivovar Ursus (tri alkoholické pivá + nealko radler)
- Pivovar Bernard (štyri alkoholické pivá + jeden radler)
- Pivovar Bakalář (dve alkoholické pivá)
- Pivovar U Medveďa (šesť nealkoholických pív + radler z Bernardu)
- Tančiareň a pivovar Franz (štyri alkoholické pivá)
- Pivovar Kaltenecker (tri alkoholické pivá)
Je to na pivný festival dostatočný počet? Podľa toho, kto na podujatie prichádzal. Pre bežného pivára, ktorých bolo podľa nášho názoru na podujatí drvivá väčšina, to bola dostatočne široká ponuka. Pre pivných fajnšmekrov asi výber až taký bohatý nebol.
Trikrát fajn a raz…
My sme sa na celkovú ponuku pozerali z pohľadu bežného pivára. Chceli sme sa pozrieť na to, aké pivo ponúkajú slovenské remeselné pivovary z pohľadu toho, ako by ich vnímal zákazník, ktorý remeselné pivo ešte nikdy nepil.
Inak povedané, či ponúkané pivo malo dobrú kondíciu a či by vedelo presvedčiť aj domáceho obyvateľa, ktorý vyrastal na značke Šariši. Posvietili sme si hlavne na tie pivovary, ktoré nemáme až tak odpité.
Len pre doplnenie, na festivale sa čapovali pivá do pollitrového vratného poháru z tvrdého plastu. Pivá sa predávali v mierach 0,3, resp. 0,5 litra. Najlacnejšie tretinkové pivo stálo 1,5 eura (Šariš Žiarivá 12), za najdrahšie si predajca pýtal 3,50 eura (APA 12° z pivovaru U medveďa a IPA Giuditta 14° z pivovaru Franz).
Ako prvé pivo sme ochutnali pivo z pivovaru Ursus s názvom Embek (za 0,3 litra sme zaplatili 2,50 eura). Išlo o desaťstupňový ležiak. S pivom sme mali dobré skúsenosti už v minulosti a nesklamalo ani tentokrát. Bola to príjemne chmelená desiatka, pekne vyskladaná a dobre piteľná. Za nás to bolo 8/10. Kto ochutnal toto pivo, muselo chutiť.
Druhým pivo na rade bolo pivo s názvom Kvetinkové 11° (za 0,3 litra sme zaplatili 2,50 eura) z pivovaru Franz. Aj tento kúsok sme poznali. Kto k tomuto pivu štýlu APA privoňal, musel povedať „waw“. Bolo pekne voňavé. V chuti sme ocenili vyskladanie aj horkastú koncovku. Vadili nám však citeľný kvasničný dojazd. Za nás to bolo na 7/10. Kúsok, ktorý určite neurazil a bol iný ako ležiaková ponuka.
Aj pri ďalšom pive sme zostali pri štýle APA. Tak sa volal aj kúsok z pivovar U medveďa. Za tretinkové pivo APA 12° sme zaplatili 3,50. Za nás to bolo chuťovo vyvážené pitie, príjemne vyskladané a horké. Horkosť však bola na štýl vyššia a vadil nám výraznejší karamel. Napriek tomu pivo zaujalo a za nás to bolo 7,5/10.
Ak by sme skončili na tomto mieste, aj by sme mohli odchádzať ako-tak spokojní s konštatovaním, že to, čo bolo ponúkané bolo fajn. Nám však nedalo a ochutnali sme aj ďalšie najdrahšie pivo v ponuke tamojších pivovarov – IPA Giuditta 14° z pivovaru Franz (za 0,3 litra sme zaplatili 3,50 eura).
A za nás musíme povedať, že skončilo bez hodnotenia. Prečo? Tak výrazné zelené jablko (pivná chyba acetaldehyd) sme už dávno v pive nezachytili. Jednoducho pivo s výraznou pivnou chybou, ktoré sme nedopili.
Reklamovať pivo či nie? Keďže sme si zistili, že pivovary nemali svojich zástupcov, asi by to nemalo zmysel.
Na podujatí ponúkali aj jedlo. Nemohli chýbať klobásky, langoše či zabíjačkové špeciality. My sme ochutnali hot-dog z konceptu Maringotka. Musíme ho pochváliť. Verzia s názvom Spešl by sa nestratila ani vo veľkých mestách.
Ako pozerať na podujatie?
Aj keď má podujatie v názve slovo „pivo“, my sme ho vnímali skôr ako kultúrne podujatie, na ktorom sa ponúkalo aj remeselné pivo. Je však fajn, že domáci sa snažia a aj takéto podujatia môžu rozšíriť radu fanúšikov remeselného piva.
Teda za predpokladu, že si kúpia a ochutnajú také pivo, ktoré spĺňa aspoň základné atribúty dobrého piva a je bez výraznejších chýb. My sme ochutnali štyri pivá a naša úspešnosť bola na úrovni 75 percent.
Ak si niekto kúpil len štvrté pivo, pokojne mohol povedať, že Šariš je lepší a už pivu z remeselného pivovaru dať druhú šancu nemusí. A poškodiť tým nemusí len samotný pivovar, ale aj ďalšie menšie pivovary. A to nehovoríme o tom, že za danú cenu mohol mať vo väčšom pivovare dvojnásobné množstvo piva.
Podujatie sme vnímali v regionálnom kontexte a musíme oceniť snahu. Áno, mohli by sme kritizovať šírku ponuky či nepivný rozmer festivalu. V globále však podujatie malo a má svoj význam. Spája totiž kultúru a pivnú pestrosť. Držíme organizátorom palce a veríme, že každým rokom to bude lepšie a lepšie.
Prečítajte si aj
Frflete nad cenami piva na festivaloch? Tu sa k lepšej cenovke môžete prepiť