Ako Slováci zaujali „Guinessom“, no zostali po nich len dlhy

Budova, v ktorej sídlil pivovar Codecon.

Zaniknuté minipivovary. Tak sa volá nový seriál, ktorý rozbiehame na stránke oPive.sk. V ňom sa budeme pozerať na príbehy malých pivovarov, ktoré neprežli nástrahy trhu. V prvej časti sa pozrieme na osud pivovaru Codecon, ktorý ste svojho času mohli nájsť vo Svätom Jure.

Iný ako konkurencia

Písal sa rok 1995 a na slovenskej pivovarníckej mape pribudol nový pivovar. A bol trocha iný, než všetky ostatné. A iný by bol aj v dnešnej dobe. Pivo sa totiž rozhodli variť v objekte Kláštora rehole piaristov vo Svätom Jure, kde založili pivovar Codecon.

Miesto malo historický aj symbolický význam. Vo Svätom Jure sa totiž pivo varilo aj v minulosti, keď jeho tradíciu priniesli práve piaristickí mnísi. Dalo by sa povedať, že majitelia nadviazali na historickú tradíciu a snažili sa z minulosti zobrať čo najviac.

„Mnísi tu varili pivo odjakživa. My sme len nadviazali na ich tradíciu,“ vysvetľoval pre Spectacular Slovakia pár rokov po otvorení majiteľ pivovaru František Šulka.

Boom pivovarov

Krátko po rozdelení Československa pritom krajina zažíva akýsi malý pivovarnícky boom. Slovenskí majitelia chcú využiť rozdelenie krajiny. Malé pivovary postupne pribúdajú v Dunajskej Strede (Dunbier), Námestove (Oravar) či Leviciach (Helén).

Codecon bol z nich najväčší. Aj z dnešného pohľadu by sa pivovar zaradil medzi najväčšie minipivovary na Slovensku. Jeho ročná kapacita sa podľa publikácie Slovenské minipivovary pohybovala na úrovni 5 000 hektolitrov.

Technológia pivovaru Codecon.

Základom jeho ponuky bol Kláštorný ležiak 11,5%. Zviditeľnil a preslávil sa však iným pivom – tmavým šestnásťstupňovým ležiakom s názvom Grandler. Reklamu mu spravili aj anglickí pivári, ktorí ho prirovnávali k pivu Guinness.

Pivovar sa pomerne rýchlo uchytil a v najlepších časoch svoje pivo dodával do vyše tridsiatky podnikov v celom Bratislavskom kraji.

Postupný úpadok  

Tak ako pivovary začali po vzniku samostatnej republiky vznikať, tak začali aj zanikať. Codecon vlnu zatvárania pivovarov prežil. Stratil však svoje pozície a postupne obmedzoval svoju produkciu. Nakoniec svoje brány otváral len na objednávky.

O pivovare sa pritom veľa nevedelo. A tak aj skončil. V roku 2014 skončil pivovar v konkurze. A prečo sa doň dostal? Čo-to naznačili súdne spisy.  V roku 2009 si majitelia požičali 135-tisíc dolárov. Tie mali vrátiť, podľa súdu však nevrátil. Aj preto pezinský súd v roku 2012 vydal rozhodnutie, podľa ktorého majiteľ nesmel zaťažovať majetok a štyri svoje spoločnosti. Medzi nimi aj Pivovar Codecon.

Pivovar produkoval dlhy. Len v Sociálnej poisťovni nechal sekeru vo výške 80-tisíc eur. Vrátiť život do pivovaru sa snažilo viacero pivovarníkov, ale s neúspechom. Pivovar zostal zatvorený a zostal už len v pivovarníckej histórii.

Aj jeho príbeh ukázal, že aj malé pivovary sa musia časom meniť a prispôsobovať novým trendom, inak neprežijú. V tomto smere absentoval marketing aj snaha rásť. Svätý Jur tak prišiel o pivovar. Pár rokov sa šepká o tom, že pivo by sa v tomto vinárskom mestečku mohlo opäť. Kto vie, čo ukážu najbližšie toky.


Dočítali ste prvý diel seriálu Zaniknuté minipivovary. V ňom sa budeme snažiť prinášať príbehy malých pivovarov, ktoré už na pivnej mape Slovenska nenájdete. Niektoré boli úspešnejšie, iné menej.

 


Prečítajte si aj

Príbeh pivovaru, po ktorom nezostalo nič

Snímky: Google Street View, Slovtech Dgim-studio – Freepik.com