Zaznačte si do máp. Trojica nových slovenských pivovarov

Na slovenskej pivnej mape nájdete ďalšie miesta, ktoré ponúkajú vlastné pivo. Nové pivovary pribudli napríklad v Banskej Bystrici, Čadci či v Dolnom Kubíne. Všetky tri pritom spája jedno spoločné – otváranie prebiehalo v tichosti a o ich existencii zatiaľ veľa nevieme. Preto sme pre vás spravili prehľad toho, čo o nich vieme.

Pivovar Krebs

Pivovar Krebs

Kde: Námestie SNP 13, 974 01 Banská Bystrica

Čo o ňom vieme: Na pivnú mapu pribudla aj najstaršia piváreň v Banskej Bystrici Červený rak. Tá začala variť pivo, ktoré sa odvoláva na historickú tradíciu. Aspoň menami pív – svetlé pivo nesie názov Vincúr, tmavšie Foršíber. „Okrem nich plánujeme v novom pivovare variť aj pivné špecialitky zvané Korvinus ako spomienku na návštevu slávneho panovníka Mateja Korvína v Červenom raku,“ píše na stránkach reštaurácie. Okrem toho v priestoroch podniku nájdete aj múzeum pivovarníctva. Pivo varia vo vlastnej réžii. „Varíme ho (pivo, pozn. red.) podľa vlastnej receptúry v našej braxe v priestoroch mimo reštauráciu pre hygienické normy,“ píše pivovar ako odpoveď na otázku na svojej stránke na Facebooku.

Aké pivo ponúka: Vincúr 12°, na stránke avizujú, že v príprave je aj Krebs Ale.


Rodinný pivovar Kohavar

Kohovar

Kde: Dolný Kubín

Čo o ňom vieme: Veľa o tomto pivovare nevieme. Vychádzame len z informácií, ktoré pivovar zverejnil na svojom profile na Facebooku. Podľa neho otvoril podnik v piatok 20. novembra. Okrem domáceho piva ponúka na výčape aj produkciu z pivovaru Vŕšky. Je otázne, či pivovar disponuje vlastnou technológiou, alebo ho môžeme zaradiť len do kategórie tzv. lietajúcich pivovarov.

Aké pivo ponúka: Na Facebooku lákal na svetlý ležiak Kohavar Horal 12°


Pivovar Drotár

Kde: Športovcov 2581/10, 022 01 Čadca

Čo o ňom vieme: Pre nás jedna veľká neznáma. Pivovar nemá oficiálnu stránku dokonca ani na Facebooku. Informácie o ňom ponúka len stránka Beerborec.cz aj dodávateľ pivovarských technológií Beertechnology. Firma však pivovar uvádza na stránke ako neplatiča. Figuruje medzi troma firmami, ktoré majú faktúry po splatnosti a dlžná čiastka presahuje 200-tisíc českých korún (asi 7,4 tisíca eur). Recenziu na podnik pridal aj poľský pivný blog Browar.biz. „Nový pivovar sa nachádza pri futbalovom štadióne. Poloha nie je zaujímavá, kúsok od centra, v ústraní. V ponuke bola dvojica pív 12-tka a 15-tka,“ píše užívateľ Becík.

Aké pivo ponúka: Drotár 12°, polotmavý Drotár 14°

Snímky: stránky pivovarov