Imrich Nógell je v komunite fanúšikov slovenského remeselného piva doslova legendou. Degustátor, administrátor na stránke Ratebeer, propagátor pestrosti piva a spolu s manželkou Monikou aj spolutvorca konceptu Beermalade. A mnohí ho poznáte aj vďaka rubrike Imrove pivné postrehy, ktorú môžete čítať na našej stránke.
Aktuálne sa môže pochváliť úspechom, ktorý si zaslúži pozornosť. V hodnotení degustátorov, alebo ak chcete ochutnávačov pív, ktorú zostavuje stránka Ratebeer.com sa vlani dostal do TOP 50 svetových hodnotiteľov, keď obsadil 34. priečku.
O čo ide? Ratebeer je stránka, na ktorej hodnotitelia zapisujú svoje pivné postrehy z ochutnávania pív. Imro, ako ho všetci volajú, vlani otestoval 1 796 pív. Asi sa opýtate, ako to mohol stihnúť. Nie, nešlo o pollitrové krígle, ktoré sa bežne čapujú v slovenských krčmách. Na otestovanie piva vám stačí aj oveľa menšia vzorka. Aj o tomto umiestnení sme sa s Imrom porozprávali.
Pri vyhlasovaní cien Ratebeer Award sa objavila aj tvoja prezývka. V hodnotiteľoch si sa dostal do TOP 50 na celom svete. Čo to pre teba znamená?
Vôbec nič, bol som veľmi prekvapený, nakoľko sa necítim byť zúrivým hodnotiteľom.
Vlani si ochutnal 1796 nových pív. Dá sa v tvojom prípade vybrať TOP 5 pív, na ktoré si nezabudol?
Dá: AleSmith Speedway Stout – Hawaiian, AleSmith Speedway Stout – Bourbon Barrel Aged, 3 Fonteinen Framboos, De Molen Said & Done (Bowmore BA) a Trappist Achel Extra Bruin (de 3 Wijzen).
Ešte ťa dokáže niečo na pivnom trhu prekvapiť?
Samozrejme, že áno. Každý deň prichádzajú nové pivá a v poslednej dobe sa prudko roztáča kolotoč bizarných a zároveň aj chutných pív.
Ktorý slovenský pivovar ťa v poslednom období pozitívne prekvapil?
Neviem, či prekvapil je správne slovo, ale Baťák a Eliáš sú u mňa momentálne na výslní.
Ratebeer časť pivárov kritizuje, ako sa na to pozeráš?
V minulosti ma to hnevalo, keďže Ratebeer robí osvetu, a bez hodnotiacich portálov by sa o remeselnom pive bežní konzumenti veľa nedozvedeli. Nebyť tohto portálu, veľa ľudí by o slovenskom pive, pivovaroch a pivných podnikoch nevedelo. Bartrove výmeny pív cez Ratebeer ukázali a ukazujú pivárom, že slovenské pivo stojí za ochutnanie.
Samozrejme, že nie všetky hodnotenia sú odborne na úrovni, treba si však uvedomiť, že Ratebeer slúži hlavne ako spotrebiteľský prieskum. Už sa však vôbec nepozastavujem nad kritikou. Stal sa zo mňa Budha rezencií. Každý má právo na svoj názor. A ak rešpektuje ten môj, svet je v rovnováhe.
Ovplyvnila ťa nejako zmena majiteľov stránky?
Čo sa týka mojej práce admina za Slovensko a Česko, nie. Samozrejme sa ma to dotýka, veľa ľudí vie o mojom postoji ku gigantom pivného priemyslu, takže sa teraz nesprávam konzistentne, čo mi prekáža. Na druhej strane Ratebeer je asi najpresnejšia databáza pív a o ňu sa treba starať. Momentálne však hľadám za seba náhradu, aby stále boli dáta na portáli korektné. V Česku už je druhý admin, teda adminka, musím ešte vyriešiť Slovensko.
Máš nejakú krajinu, z ktorej by si rád ochutnal pivo a stále ho nevieš zohnať?
Áno, toto viem úplne presne, chýba mi ešte 80 krajín, aby som vypil svet. Teda 79, lebo Jordánske pivo mám v chladničke. Dlhodobo zháňam Kazachstan a iné stredoázijské republiky a hlavne Severnú Kóreu. Tá mi uniká. A to som bol párkrát blízko. Inzertné okienko, ak mi chcete pomôcť pri hľadaní nových pív z chýbajúcich 78 krajín, ozvite sa prosím.
Máš na rok 2020 nejaký sen, ktorý si ako fanúšik piva chceš splniť?
Vypiť svet, napríklad? Aby sa slovenské pivo dostalo do top 50 na Ratebeere? Aby vzniklo viac dobrých pivovarov? Aby niektorý pivovar zabojoval a získal ocenenie na Great Traste Awards? Aby vynikla spotrebiteľská asociácia, ktorá riešil pivné problémy? Uvariť našu Beermalade z Alesmith Imperial Stout (z akejkoľvek verzie)? Prianí je veľa, snov ešte viac.
Prečítajte si aj
Pivné potulky Berlínom: Ako (ne)stihnúť 25 podnikov za 4 dni
Snímka: Archív Imrich Nógell