Galgan: Boli by sme radi, ak by sa nám podarilo zvýšiť kapacitu

Galgan

Rok 2022 mal priniesť zásadnú zmenu v boji s pandémiou. Aj ju priniesol, prišli však ďalšie problémy, ktoré nikto nečakal. Vojna na Ukrajine, inflácia a bezprecedentné zvyšovanie cien za energie výrazne poznačili rok 2022. A ako ho vnímali pivovarníci? Pýtali sme sa ich v tradičnej veľkej pivovarníckej ankete. Dnes odpovedá Ľudovít Sluka, spolumajiteľ Galantského remeselného pivovaru Galgan.

Ako hodnotíte tento rok? Môžete na ňom nájsť niečo pozitívne?

Bohužiaľ veľa pozitívneho v roku 2022 nebolo. Určite to bolo lepšie ako v rokoch 2020 a 2021, ale nepodarilo sa nám výraznejšie pokročiť v niektorých veciach, ktoré sme si na začiatku roka naplánovali. Sú to predovšetkým veci súvisiace s distribúciou a predajom a taktiež s dostavbou reštauračnej časti. Takže určite je na čom zapracovať.

Na druhej strane nás potešila spätná väzba od našich zákazníkov, ktorým pivá z našej produkcie chutili. Ich kvalitu dokonca ocenila aj odborná verejnosť, čoho dôkazom a pre nás príjemným prekvapením bola tohtoročná bronzová Pivná korunka za náš 12° svetlý ležiak GAlager.

Zvyšovanie cien sa dotýka všetkých odvetví. Ako zvládate rastúce náklady? Do akej miery vás ohrozujú?

Vstupné náklady nám v podstate rástli kontinuálne počas celého roka. Keďže ale rast bol postupný, vedeli sme na to adaptovať a to bez toho, aby sme v minulom roku museli zvyšovať ceny piva. Každopádne veľkou neznámou sú pre nás v tejto chvíli ceny energií pre rok 2023, ktoré budú určite výrazné, v krajnom prípade môžu byť až likvidačné. Takže realistickejší obraz budeme mať až v najbližších týždňoch po zverejnení uvedených cien a to predovšetkým cien za dodávku plynu.

Na ktorý produkt z vašej produkcie ste najviac hrdí? Viete prezradiť, či nastanú vo vašej produkcii zmeny v roku 2023?

My sme v podstate stotožnení so všetkými našimi doteraz uvarenými pivnými štýlmi. Ale ak by sme z toho mali niečo vypichnúť, potom by to asi bol vyššie spomenutý svetlý ležiak GAlager a z vrchne kvasených pív naša GApa (APA) alebo aj celkom vydarená Brut IPA GAlabrut, ktorú sme uviedli na trh zhruba pred rokom.

Čo sa týka sortimentu, nejaké podstatné zmeny v roku 2023 neočakávame, t.j. celoročne plánujeme variť naše „klasiky“ (tri druhy ležiakov a tri-štyri druhy vrchne kvasených pív) a k tomu by sme radi pridali nejaké sezónne špeciály. A samozrejme boli by sme radi, ak by sa nám podarilo produkciu v porovnaní s rokom 2022 ešte zvýšiť.

S akými ambíciami vstupujete do roku 2023? Čo by ste odkázali vaši fanúšikom?

Nejaké veľké ambície nemáme a to najmä vzhľadom aj na vyššie spomenuté faktory resp. nevieme odhadnúť ako sa neistota v dôsledku ekonomickej krízy prejaví na spotrebiteľskom správaní. Každopádne radi by sme dotiahli pár vecí, na ktorých sme začali pracovať v posledných týždňoch a ktoré by po ich zrealizovaní mali pre našu firmu a pivovar nezanedbateľný ekonomický prínos. A čo by sme odkázali našim zákazníkom a priaznivcom? Že im ďakujeme za doterajšiu priazeň a podporu, ktorú si veľmi vážime a nech s nami zostanú aj v budúcom roku.

Prečítajte si aj

Sessler: Najväčšiu emóciu v nás zanechalo pivo R.I.P.

Snímka: FB Galantský remeselný pivovar Galgan