Slovenská realita. Na povolenia k pivovaru čakal päť rokov

Hudák, Rodinný mikropivovar Hudák, Rača

Dobojované. Bratislava má od tohto týždňa oficiálne už 17 pivovarov. Zatiaľ posledným producentom zlatistého moku, ktorý má všetky papiere v poriadku, je Rodinný mikropivovar Hudák. Podarilo sa mu to začiatkom tohto týždňa. S jeho vznikom je spojený príbeh, ktorý naplno ukazuje to, s akou byrokraciou musia bojovať niektorí podnikatelia na Slovensku. Majiteľ pivovaru totiž čakal na všetky povolenia dlhých päť rokov.

Na studňu čakal vyše roka

„Ak by som pred investovaním prvého eura vedel, aká byrokracia má čaká a koľko to bude trvať, nepustil by som sa do toho,“ hovorí pre portál oPive.sk dnes už spokojný Peter Hudák. Za ten čas si zažil svoje. Vedel by o tom rozprávať dlhé príbehy.

A prečo podľa neho celá byrokracia trvala päť rokov? „Niektoré orgány nie sú viazané zákonnými lehotami na vydanie rozhodnutí, prípadne tieto lehoty priamo ignorovali a ja som nebol ochotný ich motivovať iným spôsobom,“ naznačuje hlavné problémy sládok a majiteľ pivovaru v jednom.

Svoje spravil aj špecifický projekt pivovaru. „Pustil som sa do asi najzložitejšej stavby na zelenej lúke bez infraštruktúry, takže som musel riešiť nie len územné a stavebné konanie na pivovar, ale aj stavebné konanie na studňu,“ vysvetľuje.

Práve zdroj vlastnej vody mu spôsobil zdržanie 460 dní. „V tom čase platil vodný zákon v znení, v ktorom prakticky zablokoval stavby všetkých studní na Slovensku. Až zmena vodného zákona dlho po nových voľbách umožnila pokračovať,“ hovorí.

Podľa predpisov

Majiteľ pivovaru zdôrazňuje, že šiel presne podľa zákona. „Všetky legitímne požiadavky úradov som rešpektoval, niekedy to bol boj a hádanie sa o výklad zákona. Každému môžem jediné odporučiť naštudovať si všetky zákony a vyhlášky čo sa ho týkajú, inak ľahko prepadne nesprávnemu dojmu, že úradník si môže robiť čo chce,“ konštatuje.

A nemal počas tohto obdobia chuť to všetko zabaliť? „Jedna vec je chuť sa na všetko vykašľať, druhá vec je značná investícia, ktorá by v takom prípade letela von oknom. Vzdanie sa neprichádzalo do úvahy,“ odpovedá razantne Peter.

Jeho pivovar je produkčný, čiže nemá vlastnú reštauráciu. Jeho pivo však môžete už niekoľko mesiacov ochutnávať vo viacerých podnikoch. Išlo o várky, ktoré vznikli počas skúšobnej prevádzky. V ďalších mesiacoch by chcel pokračovať v doterajšej práci.

„Mám plán variť pivo, ideálne pre stabilných zákazníkov, ktorí sa o pivo vedia postarať. Chcem nastaviť stabilnú produktovú radu a zaradiť aj pravidelne experimenty, keďže má to veľmi baví. Najbližšie to bude európsky svetlý ale. Je leto, treba variť ľahké pivá,“ prezrádza.

Sám hovorí, že výziev, ktorého teraz čakajú je veľa. „Ladenie receptov, zriadenie laboratória na analýzy, otváranie nových accountov s remeselným pivom. A hlavne veľa zábavy,“ uzatvára rozprávanie Peter Hudák, sládok a majiteľ Rodinného mikropivovaru Hudák.

Prečítajte si aj

Rodinný mikropivovar Hudák: Chceme variť „normálne“ pivo

Snímky: Rodinný mikropivovar Hudák