Svetové pivo z Nitry (Smoked n‘ Salty Honey Peanut Porter)

Honey Peanut Porter

Sú pivá, ktoré môžete piť v kvantách a my ich nazývame „chľastacie“ a potom sú také, ktorými končíte deň. Majú vysoký obsah alkoholu, sú maximálne chuťovo našponované a nedáte si z nich veľa. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj novinku z dielne pivovaru Hop Grup. Ten na Salón piva pripravili štyri premiéry.

Bohužiaľ, pivný festival sa kvôli pandémii koronavírusu presunul. Pivo však zostalo a pivovar ho ponúkal v špeciálnom balení štyroch pív. Dnes ochutnáme kúsok s názvom Smoked n‘ Salty Honey Peanut Porter. Ide o Porter, pri výrobe ktorého bol použitý med, arašidy, kakaové bôby aj údená soľ.

Názov piva: Smoked n‘ Salty Honey Peanut Porter

Pivovar: Hop Grup Pivovar Nitra

Druh piva: Porter

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 22°

Obsah alkoholu: 9,5%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky, med, arašidy, kakaové bôby, údená soľ.

Cena: Pivovar predáva set štyroch pív za 35 eur.

Farba: Čierna.

Pena: Jemná, smotanová konzistencia. Vystúpala stredne vysoko a pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia čokolády, slaninky, toastu, kakaa aj náznakov vanilky a medu. Citeľný je aj alkohol.

Chuť: Sladový základ je výraznejší, rezkosť jemne nižšia. V chuti kombinácia kakaa, mliečnej čokolády, karamelu, medov aj náznakov arašidov aj toastu. Horkosť je nevýrazná, doznievanie sladové s korenistým, jemne pikantným a slankastým dozvukom. Alkohol cítite niekoľko sekúnd po dopití, keď dlhšie hreje.

9/10

Zhrnutie

Parádne pitie. Prekvapivo je pivo veľmi dobre piteľné. Podpisuje sa pod to aj to, že hutnosť tónov nie je až tak vysoká, ako by človek na taký obsah alkoholu čakal. Baví hlavne telo s kombináciou čokolády, medu, karamelu, toastu aj náznakov arašidov. Prítomná je aj slanosť, ktorá pekne zvýrazňuje sladkasté tóny a posúva celkový prejav do inej roviny. Alkohol zaklope až po pár sekundách. Za nás pivo svetových parametrov. Deviatka.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.7/10 (15 hodnotenie)