V časoch slovenskej pivnej revolúcie to môže vyznievať ako veľká zvláštnosť. Štvrté najväčšie mesto na Slovensku nemá vlastný remeselný pivovar. Áno, hovoríme o Žiline. Krajskom meste, v ktorom si remeselné pivo našlo množstvo svojich fanúšikov. Čiastočne tomu pomohol aj kočovný pivovar Seliner. Pivovar, ktorý aktuálne trocha spí, ale jeho cieľom je raz škrtnúť z názvu prívlastok „kočovný“. Ale tu by sme mali začať od opačného konca.
Aj keď vám Seliner nemusí nič hovoriť, ak ste priaznivci remeselného piva, iný pojem vám určite niečo napovie – Na 7. schode. Tento názov totiž nesú pivotéka a ochutnávková pivnica. Pivotéku, ktorá vznikla skôr, založili pred troma rokmi dvaja kamaráti Peter Puliš a Jano Drozdík. Prečo to robili? Aj v ich prípade zohrala úlohu situácia na pivnom trhu. Na jednej strane diktát nadnárodných gigantov, na strane druhej množiaca sa ponuka malých remeselných pivovarov, ktorých ponuka bola v Žiline prakticky nedostupná. Práve to rozhodlo. 21. augusta 2013 otvárajú pivotéku. Jej názov naráža na slovné spojenie, ktoré preslávil film Vesničko má, středisková.
A tu sa už dostávame k bodu, kedy vzniká koncept kočovného pivovaru Seliner. „Projekt kočovného pivovaru Seliner je takou zábavnou činnosťou a spestrením ponuky pre zákazníkov,“ vysvetľuje pre portál oPive.sk Jano Drozdík. Aj v tomto prípade platilo to, že keď niekto robí niečo pre zábavu, robí to spravidla lepšie. Reakcie na ich pivo boli viac než pozitívne. „Naše kooperačné pivo s pivovarom Jama Craft Brewery -Red Moon Red IPA 15°, na ktoré sme najviac hrdí, bolo niekoľko týždňov číslo 6 zo slovenských pív na Ratebeer.com,“ pochvaľuje si spolumajiteľ podnikov Na 7. schode. Jedných dychom však dodáva, že hodnotenie sa neskôr pokazilo. „Neskôr sa do škandinávskych krajín dostalo zopár skysnutých fliaš po záruke a pivo dostalo niekoľko slabých ratingov, čomu celkom nerozumiem – hodnotiť pivo po záruke pri nedodržaní skladovacích podmienok je také zvláštne,“ povzdychne si.
Dnes je projekt kočovného pivovaru pozastavený. V Žiline však snívajú svoj sen. „Aktuálne teda hlavne pre nedostatok času projekt stagnuje a je otázne, či sa ku pravidelnému kočovnému vareniu ešte dostaneme. Maximum energie teraz venujeme našim dvom prevádzkam a na jar sme začali s importom poľských remeselných pivovarov. V každom prípade sa v horizonte niekoľkých rokov chceme dopracovať ku kamennému pivovaru,“ hovorí opatrne o plánoch do budúcna Jano Drozdík.
Snímka: Facebook Na 7. schode/P. Belčík