Spišské pivo, ktoré sa narodilo v Česku (Zipser Beer)

Zipser Beer

Prvý nástrel: Možno ste to netušili, ale aj Spiš má svoje pivo. A to napriek tomu, že jeho pôvod je v susednom Česku. Práve tam totiž navarili pivo Zipser (v preklade Spiš), ktoré môžete kúpiť v Spišskej Novej Vsi a jej okolí. Aj keď sa na prednej etikete chvália tým, že pivo sa nesie v znamení „Chute nášho regiónu“, pivo varia v Pardubiciach. Ide pritom o klasický ležiak.

Názov piva: Zipser Beer

Pivovar: Pardubický pivovar

Druh piva: Svetlý ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 12 %

Obsah alkoholu: 5,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, chmeľový extrakt.

Farba: Zlatistá. Pivo je číre ako Skalnaté pleso.

Vôňa: Nič nezvyčajné. Slad s karamelovým nádychom.

Pena: Jemná štruktúra si dlho tvar nedržala a rýchlo opadla.

Chuť: Úvod je sladový a začína jemne. Čakáte ako to rozbalí a on to rozbalí tak, že ani neviete ako. Tóny v strede sú sú pomerne ploché a jednostranné, zachytíte v nich karamel. Koncovka je chmeľová, ale tak čudne.

5/10

Zhrnutie

Poďme na to. Možno by stálo za polemiku, ako si Spišiaci objednali svoje pivo v Pardubiciach. Či požiadavka znela, navarte nám pivo čo najlacnejšie, alebo išli inou cestou. A možno v Pardubiciach len zmenili etiketu a na východ Slovenska poslali pivo, ktoré varia pre iné privátne značky. Nevieme kde je pravda, možno nie je správna ani jedna možnosť. Každopádne toto výrazne nenadchlo, ale ani neprepadlo. Málo rozvinuté tóny v strede a celková vodnatosť z neho robia priemerné pivo. Na druhej strane nikoho neurazí. Piteľnosť je dobrá a môže doplniť ponuku na východe. Rozhodoval som sa medzi štyri a päť. Zatváram oči a píšem vyššiu známku. Pokojne vyskúšajte a napíšte váš pohľad.