Aféra v Česku. Pivovar z Heinekenu sa chváli tým, že je craft

Starobrno - plechovka

Česká pivovarnícka scéna rieši ďalšiu aféru. A do istej miery môže byť príznačná aj pre oko slovenského pivovarníka. Na trhu sa totiž objavili pivá z pivovaru Starobrno, ktoré sa chvália nálepkou „Craft Beer“. Pivovarníci len krútia hlavami. Pivovar totiž patrí do skupiny Heineken a určite nepatrí medzi malé.

Ako to začalo?

Brniansky pivovar uviedol pred časom na trh trojicu pív – IPL, APA a Red. Na každej jednej etikete pritom nájdete aj nápis, že ide o Craft Beer, alebo ak chcete remeselné pivo. Pivovar pritom otvorene hovorí, že sa nepomýlil.

„Záleží na definícii Craftu, ktorá nie je stanovená a každý sládok na ňu má svoj názor. Pre nás nie je v tom, akým spôsobom pivo vyrábame, ale ako chutí a z čoho je vyrobené, kedy sa tam využívajú tie najkvalitnejšie suroviny. Následne môžu byť použité tradičné technológie, ale aj nové metódy,“ uviedol v rozhovore pre iDnes.cz Jiří Brňovják, vrchný sládok pivovaru Starobrno.

Už aj tak prilial olej do ohňa, keďže medzi pivovarníkmi prebiehala v uplynulých týždňoch intenzívna debata o tomto kroku.

Starobrno - plechovky

Svoj názor otvorene povedal pre Lidovky.cz šéf Českomoravského zväzu minipivovarov Jan Šuráň. „Čo je na Heinekenu a Starobrne craftového? Využívajú len toho, že u nás neexistuje presná definícia remeselného piva a remeselného pivovaru,“ naznačuje.

Len priživovanie?

S týmto názorom nie je sám. Jan Veselý, nezávislý pivovarnícky expert a niekdajší šéf českého i európskeho zväzu pivovarov mu dáva za pravdu. „Remeselné pivo znamená, že bolo vyrobené po starom, remeselným spôsobom v remeselnom pivovare. Starobrno chce asi výrazom povedať, že to robia poctivo. Ale craft to určite nie je, “ hovorí Veselý.

Téma čo je a čo nie je craft prebiehala a občas prebieha aj na Slovensku. Jasná definícia neexistuje, aj keď jednotlivé asociácie majú svoje pravidlá. Napríklad americká asociácia Brewers Association za craft pivovar označuje pivovar s maximálnou ročnou kapacitou sedem miliónov hektolitrov piva.

Ďalšou podmienkou je to, aby väčšinu výroby ovládal sládok alebo pracovník pivovaru. A dôležitým pravidlom je aj to, aby bol pivovar vlastnený cudzím kapitálom maximálne 25 percentami. Napríklad talianska asociácia má napríklad podmienku, aby bolo vyrábané pivo len nepasterizované a nefiltrované.

Prečítajte si aj

Už aj Heineken je „craft“. Založil pivovar Bradáč

Snímky: Heineken Česká republika