Ako zaniká legenda. Smrť majiteľa vyplavila problémy pivovaru

Cascade Brewing

Pivné príbehy môžu mať niekedy rôznu trajektóriu. Chvíľu vyzerajú ako neúspešný príbeh, potom sa však niečo zmení a zrazu sa dostaví úspech. To je aj prípad amerického pivovaru Cascade Brewing. Ten však pravdepodobne nebude mať úspešný koniec.

Len obyčajný pivovar?

Príbeh pivovaru Cascade Brewing začnime pri jeho majiteľovi a zakladateľovi. Art Larrance sa pri pive pohyboval dlhé roky. V roku 1986 stál pri zrode pivovaru Portland Brewing a o dva roky neskôr založil aj Oregon Brewers Festival.

V roku 1998 však začal písať nový príbeh, ktorý spočiatku vyzeral tuctovo. V Portlande založil klasický reštauračný pivovar, ktorý domáci poznali pod menom The Raccoon Lodge & Brew Pub. Podnik sa ničím neodlišoval od podobných pubov v USA.

Zameriaval sa na klasické „ejly“ a musel čeliť podobnej konkurencii. Kto vie, ako by pivovar dopadol, keby varenie piva nedostal na starosti sládok Ron Gansberg. Ako uvádza portál Beervanablog, Ron nebol obyčajným sládkom.

Cascade Brewing

Pred pôsobením v pivovare The Raccoon Lodge & Brew Pub pôsobil vo vinárskom priemysle a práve prvky, ktoré poznal z vinárstva, začal implementovať aj pri varení piva. Experimentoval s dozrievaním piva v sudoch po víne, s miešaním piva s ovocím. Inak povedané, Ron sa postupne prepracoval k produkcii „kyseláčov“, ktoré v tom čase neboli v USA vôbec rozšírené.

Zmena konceptu

Problémom bolo to, že majiteľ pivovaru Art Larrance jeho nadšeniu neveril. Ronovi dovolil vyrábať experimentálne pivá, ale len vo svojom voľnom čase. Názor majiteľa sa zmenil po tom, čo jeho sládok začal z rôznych súťaží zbierať ocenenia.

Niekedy v roku 2006 došlo k zaujímavému zvratu. Majiteľ sa rozhodol úplne prekopať svoj koncept a v Portlande sa rozhodli variť len kyseláče. Z vedľajšieho projektu vznikol hlavný a na scéne sa objavil po novom už pivovar Cascade Brewin.

Aj keď v USA v tom čase boli tisícky pivovarov, Cascade na mape vyčnieval. Ako jediný sa špecializoval na kyslé pivá a žal úspechy. Do Portlandu prúdili tisícky pivárov len preto, aby ochutnali tamojšie pivo. Pivá s pivovaru Cascade sa vyvážali aj do Európy, kde boli považované za raritu.

Nie všetko však bolo ideálne. V roku 2018 sa cesty majiteľa a sládka rozišli. Oficiálne sa Ron Gansberg mal vydať cestou iného projektu, neoficiálne ho majiteľ pivovaru vyhodil.

Koniec

Art Larrance prekvapil aj o dva roky neskôr, keď v roku 2020 oznámil, že pivovar Cascade Brewing mení majiteľa. Novým vlastníkom sa mala stať miesta skupina, ktorej členmi boli aj zakladatelia pivovaru Tigard’s FlyBoy Brewery.

Ako však ukázali udalosti posledných dní, všetko bolo inak. Koncom mája mieste médiá obletela informácia, že Art Larrance zomrel vo veku 80 rokov. O mesiac na to zase pivnú scénu šokovala informácia, že pivovar Cascade Brewing zatvorili.

Cascade Brewing 03

Deti zakladateľa zistili, že avizovaná zmena majiteľa pivovaru, ku ktorej bola vydaná aj tlačová správa, nebola zrealizovaná. Keďže Larrance odoprel deťom prístup k pivovaru, tie až po jeho smrti zistili, že nestihli splniť zákonom stanovené podmienky prevádzkovania pivovaru.

V prvom rade pivovaru vypršala 10 dní po smrti zakladateľa licencia na predaj alkoholu. Bez nej pivovar nemohol ďalej fungovať. „Toto všetko bol veľký šok v už tak stresujúcom období,“ uviedla podľa Oregon Live Alissa Larrance.

Zatvorený bol nielen pivovar ale aj podniky The Barrel House a Cascade’s Blending House. Čo bude ďalej, ukážu najbližšie týždne.

Dcéra zakladateľa otvorene priznáva, že sama nevie, čo v pivovare, resp. spoločnosti nájde.  „Nepoznáme všetky detaily a snažíme sa to dať dokopy. Nevieme, čo sa teraz stane,“ uviedla a dodala, že ich rodinný trust nemá peniaze na opätovné sprevádzkovanie pivovaru. Jedinou cestou je nájdenie nového investora.

Zdá sa, že príbeh pivovaru Cascade Brewing je na konci. V Portlande pritom ukázali, ako sa dá odlíšiť aj v dobe, keď sú na trhu tisícky konkurentov.

Prečítajte si aj

Jeho pivo chválili aj vo svete. Pivovar Kout zatvorili

Snímky: Cascade Brewing