Keď pred vyše rokom otváral, plnil si ďalší zo svojich snov. Prvým z nich bol pivovar Kastelán na Orave, potom však prišla možno ešte väčšia výzva – otvoriť v Bratislave konkurencieschopnú krčmu, ktorá by reflektovala na aktuálny trend nárastu záujmu o remeselné pivo. „Prvé reakcie zákazníkov boli pozitívne. Väčšina nás v tejto myšlienke podporovala, avšak našli sa aj skeptici typu „som zvedavý ako dlho Vám to vydrží,“ rozpráva Radoslav Valápka, pôvodným povolaním advokát, ktorý je zároveň aj spolumajiteľom podniku Staromeštianska pivotéka na Sládkovičovej ulici v Bratislave.
Radoslav Valápka nie je v pivnom svete až tak dlho. Do povedomia „pivnej“ verejnosti sa dostal len v roku 2013, keď sa stal na Orave spolumajiteľom nového pivovaru Kastelán. Práve ten prispel k tomu, že začal rozmýšľať o vlastnej prevádzke v Bratislave. „Veľa ľudí sa nás často pýtalo, kde sa dá naše pivo kúpiť v Bratislave alebo na iných miestach Slovenska,“ rozpráva a dodáva, že ho čakala pomerne ťažká úloha nájsť človeka, ktorý by s ním do toho išiel. „V okruhu mojich kamarátov som začal sondovať, kto by bol ochotný so mnou do tohto podniku ísť, lebo dvom sa to robí jednoduchšie ako samému a môj partner z pivovaru už nemal dostatok času na tento druh podnikania,“ približuje Radoslav. Ten nakoniec spolumajiteľa našiel. „Oslovil som Roba Tichého, ktorý súhlasil a tak sme začali hľadať vhodný priestor,“ vracia sa poldruha roka dozadu.
Vhodné priestory hľadali dva mesiace. Museli spĺňať hneď niekoľko predstáv. Tou základnou bola tá, že okrem klasickej pivotéky chceli ponúknuť k pivu aj poctivú kuchyňu. Priestory na Sládkovičovej ulici v Bratislave, kde pivotéka sídli, ich hneď zaujali. Bonusom bolo aj to, že v nich našli aj čiastočne vybavenú kuchyňu. „Asi mesiac nám trvalo, kým sme v priestoroch urobili tie najnutnejšie rekonštrukcie a doplnenia technologického zariadenia. Postavili sme si vlastný chladiaci box na KEGy, chladenú vitrínu (okukali sme ju v Stupavare) na fľaškové pivo, dali sme vyrobiť pípu s 10 výčapnými kohútmi,“ vymenúva len časť z najdôležitejších zmien Radoslav Valápka.
Otvorili pred vyše rokom. Niečo ide ľahšie, iné menej. „Najťažšie je asi udržať si správny personál, ktorý je láskavý, prívetivý a ochotný sa o pive veľa naučiť a tiež je ochotný sa s týmito vedomosťami a skúsenosťami podeliť so zákazníkom a pomôcť mu tak pri výbere piva, či jedla,“ približuje spolumajiteľ. Ten poukazuje na to, že pri takomto podniku neidu ľahko ani také veci, ktoré ostatní považujú za samozrejme. „Ťažké je i zabezpečiť dostatočne dobrý výber piva z celého Slovenska a v neposlednom rade musíte robiť i marketing – keďže naša poloha nie je až taká ideálna,“ pripúšťa. Aj preto sa snažia zaujať netradičnými krokmi. „Či už sú to tablety, v ktorých sa okrem cenníka piva nachádzajú i jeho popisy v slovenčine a angličtine, či už je to možnosť vziať si so sebou obľúbené pivo z pípy v sklenenom dvojlitrovom džbáne, či vo fľašiach, alebo ochutnávky všetkých pív (10 kusov) na drevných doskách v decových pohároch,“ prezrádza Radoslav.
Okrem pravidelných zmien v jedálnom lístku, plánujú aj niečo špeciálne pre priaznivcov zlatistého moku. „Novinkou, ktorú plánujeme zrealizovať už v blízkej dobe, bude zakúpenie jednoduchého minipivovaru s objemom 20 litrov, ktorý by sme chceli využiť na spropagovanie výroby piva a osvetu pre malé skupinky ľudí, ktorí by sa varenia piva priamo zúčastnili a následne po vykvasení a odležaní piva by toto “vlastné“ pivo, ktoré sami navarili, zase degustovali,“ uzatvára rozprávanie spolumajiteľ pivotéky.
Snímky: Facebook Staromeštianska pivotéka