Staropramen prinesie na trh americkú značku piva

Blue Moon, Molson Coors Brewing Company, Staropramen, nová značka, craft beer

Ďalšia veľká pivovarská skupina z regiónu naskakuje na módnu vlnu tzv. remeselných pív. Pivovary Staropramen rozšíria svoju ponuku o americkú značku Blue Moon. Tá sa v rámci USA snaží titulovať nálepkou „craft beer“.

Američan vyštudovaný v Belgicku

Za značkou Blue Moon stojí Keith Villa, sládok pivovaru Sandlot. Po tom, čo absolvoval doktorandské štúdium v Belgicku, skúsil navariť obdobné pšeničné pivo aj doma. Pivo s pôvodným názvom Belly Slide Belgian White získalo veľký ohlas.

Aj preto ho vlastník pivovaru – Molson Coors Brewing Company, začal variť vo väčšom v Montreale. Dnes sa predáva vo viac ako 25 štátoch sveta. Pivo štýlu Belgian Witbier, pri výrobe ktorého je použitá kôra z pomaranča či koriander, aktuálne mieri do českých krčiem a obchodov.

Pivovarská skupina bude pivo Blue Moon Belgian White distribuovať vo fľašiach v objeme 0,33 litra a tiež v sudoch. „Značka Blue Moon je typickým zástupcom craftových čiže remeselných pív. Na trhu v USA jej v tejto kategórii patrí prvá priečka,“ hovorí Vladimíra Formánková, marketingová riaditeľka spoločnosti Pivovary Staropramen.

Naozaj remeselné?

Americký koncern sa snaží pivá značky Blue Moon zaraďovať do kategórie craft beer. Mnohým konzumentom sa to však nepáči, keďže pivo sa varí vo veľkých várkach. Jeden takýto zákazník dokonca pivovar zažaloval s tým, že výrobca klame.

Okrem iného aj tým, že ako výrobcu piva uvádza na etiketách fiktívny pivovar Moon Brewing Co. Pivo je pritom varené v tých istých pivovaroch ako značky Coors či Miller, na rozdiel od nich, však nesie nálepku „craft beer“ a je predávané o 50 percent drahšie.

Súd však žalobu zamietol. Podľa neho neexistuje právna definícia pojmu „remeselné pivo“ a pivovar nemusí na etikete uvádzať pôvodného výrobcu. Podľa sudcu sa pivovar nesnažil zatajiť ani vlastníctvo firmy Moon Brewing Co., keďže sa k nej priznáva na webovej stránke skupiny.

Staropramen napodobní slovenský Heineken. Aj ten začal do krčiem distribuovať značku Lagunitas, ktorá je zaraďovaná do kategórie craft beer. Či budú pivá značky Blue Moon ponúkané aj v slovenskej distribúcii je otázne. S otázkami sme oslovili vedenie Staropramenu.

Prečítajte si aj

Toto je 100 najlepších pivovarov na svete za rok 2018

Snimka: Moon Brewing Co.