JAMA: Malé podnikanie je na Slovensku na vedľajšej koľaji

JAMA Craft Brews

Rok 2020 môžeme označiť za jeden z najťažších v novodobej histórii Slovenska. Sektor gastra naplno zasiahli opatrenia, ktoré paralyzovali tisícky podnikov aj podnikateľov. Ťažké chvíle museli riešiť aj pivovarníci. Aj preto bude naša koncoročná pivovarnícka anketa trocha iná. Pivovarníci v nej budú bilancovať, ale aj odhadovať vyhliadky na ďalší rok. Dnes sa za rokom 2020 obzerá Martin Lučko, sládok a majiteľ pivovaru JAMA Craft Brews.

Dá sa nájsť na roku 2020 niečo pozitívne? Donútila vás situácia zaviesť nejaké zmeny, ktoré vám môžu v budúcich rokoch pomôcť?

Áno, dá sa. Na jar som som začal spoluprácu s viacerými pivovarmi či obchodným partnerom. Boli to várky s Padrem v podobe série pív Eastie Boys, spoločné várky s pivovarom Galgan a „Príbehy z východu“ varené v Kaltenecker s Kubbo select.

Pivovary budú rátať straty. Ako ste na tom vy? Viete fungovať v obmedzenom režime, alebo máte existenčné problémy?

Existenčne je to veľmi zlé. Skôr by som mal povedať, že len prežívanie. Snáď do jari pivovar prežije a s prichádzajúcim teplom verím v lepšie obdobie pre predaj piva.

Aký krok vlády by ste v tejto situácii privítali? Môžu vám v tomto smere pomôcť aj fanúšikovia piva?

Fanúšikovia sa snažia. Chodia nakupovať pivo, za čo sme im veľmi vďační. Od vlády nečakám nič. A nemyslím len aktuálnu konkrétne. Hlavne malé podnikanie je na Slovensku na vedľajšej koľaji.

S akými ambíciami vchádzate do roka 2021? Budete robiť v portfóliu ponúkaných pív nejaké zmeny?

Ak by mal niekto záujem o plechovkovačku, asi bude na predaj. No, a všetko dobré v novom roku, veľa zdravia, aby ste mohli vypiť veľa piva. Jar už prichádza 🙂

Prečítajte si aj

Sessler: Určite chceme spúšťať pivné kúpele a bowling

Snímka: Jama Craft Brewery