Štyri pivovary, jedno pivo. Východ zaujal spoluprácou

kosice-sila-styroch

Štyri pivovary, jeden autor receptu, jeden pivný štýl a predovšetkým jedno pivo. Košice opäť ukazujú nezvyčajnú spoluprácu, ktorá nemá v našom regióne obdobu. Bez ohľadu na to, že súťažia v podstate o toho istého zákazníka, dali sily dokopy a na trh v týchto dňoch uvádzajú pivo Cassovian Imperial Stout.

Pod pivo sa podpísala trojica kamenných (Golem, Cassa Brewery, Šemrák) a jeden kočovný pivovar (Corvus). Autorom receptu bol navyše domovarič Drahuš Horváth. Tento tím vyprodukoval pivo štýlu Imperial Stout. Ide o tmavé, vrchne kvasené pivo s hutnými tónmi, vyšším obsahom alkoholu a mnohorozmernosťou chutí. Autori uvádzajú takéto základné parametre:

  • IBU: 50
  • EBC: 300
  • Plato: 21°
  • obsah alkoholu: >8%

Pivo bude čapované v troch uvedených pivovaroch a v podniku Red Nose Pub, ktorý je domovským stánkom kočovného pivovaru Corvus. A nemá zostať len pri čapovanom pive. Ponuku by mali doplniť aj tretinkové fľaše.

Nápad spolupracovať nie je v Košiciach vôbec nový. V apríli tohto roka si to napríklad skúsili najmladší a najstarší košický pivovar.  Golem a Hostinec sa dohodli, že navaria to isté pivo. Použijú ten istý recept a tých istých sládkov. Najprv ho navarili v jednom a potom druhom pivovare.

Výsledkom bolo pivo s názvom  Shemesh. Tvorcovia ho vtedy charakterizovali nasledovne: „Skladba surovín, receptúra je postavená na kvalitnej (IPA) India Pale Ale. Pivo by malo byť teda zakvasené kvasinkami vrchného kvasenia. Tvorcovia piva sa však rozhodli presne opačne a použili kvasinky spodného kvasenia.“

K spoločným várkam u nás dochádza hlavne medzi kočovnými pivovarmi. Niekoľko kúskov spolu uvarili aj trojica Hellstork, Padre Craft Brews a Unorthodox Brewing. Kooperáciu s kočovníkmi vo veľkom využíva aj Holíčsky pivovar Wywar a v poslednom období aj trnavský Sessler. Aktuálne pritom na trhu nájdete aj spoločné pivo Piešťanského pivovaru a domáceho pivovaru Pet’s and Pav’s Brewery. Žiadna z týchto spoluprác však nemala taký rozmer ako tá na východe. Aj preto je najnovší počin štyroch konkurenčných podnikov prelomový a unikátny.

Snímka: Cassovian Imperial Stout