Súd rozhodol. Majiteľ pivovaru Karpat skrachoval

Karpat

Boj o záchranu firmy nedopadol dobre. Majiteľ pivovaru Karpat, spoločnosť Distrib Capital, skončila v konkurze. Znamená to, že jej majetok bude v nasledujúcich mesiacoch rozpredávaný. Čo bude so samotným pivovarom je tak nateraz otázne.

Dlhý príbeh konca

O tom, že majiteľ pivovaru Karpat je na tom zle, sme prvýkrát informovali ešte v septembri minulého roka. Súd vtedy začal konkurzné konanie. Návrh na jeho vyhlásenie podala 365. Bank. Ide o bývalú Poštovú banku.

V tom čase mal pritom Distrib Capital dlhy nielen voči súkromným spoločnostiam, ale aj aj voči štátnym inštitúciám. Firma dlhovala Finančnej správe (vyše 236-tisíc eur), Všeobecnej zdravotnej poisťovni (5 302 eur) aj Sociálnej poisťovni (takmer 17-tisíc eur).

Súdy však bankrot firmy nevyhlásili. Firma sa snažila presvedčiť veriteľov, že je životaschopná. Aj preto súd konkurzné konanie prerušili a dal šancu vedeniu firmy vypracovať reštrukturalizačný plán.

Konečná

Aj keď sa vedenie firmy snažilo o záchranu, tá nedopadla úspešne. Súd koncom minulého týždňa vydal oznámenie o tom, že „vyhlasuje konkurz na majetok dlžníka Distrib Capital“. V praxi to znamená definitívny koniec spoločnosti a rozpredaj jej majetku.

Ako sa tento krok dotkne samotného pivovaru, je nateraz otázne. Konkurzný správca môže rozhodnúť o pokračovaní výroby s tým, že počas nej bude hľadať nového majiteľa. Môže však nastať aj scenár, že pivovar zatvorí.

Pivovar Karpat

Na pozemok s pivovarom majú exekučné záložné právo napríklad Dôvera zdravotná poisťovňa, Rozhlas a televízia Slovenska či Aproreal. Podľa portálu Finstat dlhuje k dnešnému dňu Distrib Capital štátnym inštitúciám už vyše 424-tisíc eur. Len Finančná správa eviduje voči spoločnosti daňový nedoplatok vyše 382-tisíc eur.

Kontroverzný hráč

Pivovar Karpat vstúpil na pivný trh v roku 2015. Patril medzi tých producentov piva, ktorým pomohli v rozbehu eurofondy. Spoločnosti Distrib Capital bola odobrená podpora vo výške 3,5 milióna eur. Kapacitou výroby sa zaradil medzi najväčšie minipivovary v krajine, keď sa pohybovala na úrovni sedemtisíc hektolitrov.

Už v prvých mesiacoch pôsobenia dal o sebe Karpat vedieť. Ako prvý malý pivovar sa dohodol na predaji svojho piva v reťazci. Karpat sa začal predávať v Tescu. Rozruch spôsobila aj cena, keď za tretinkovú fľašu piva pýtal reťazec necelé euro.

Spustenie predaja sprevádzala aj kauza s prelepovaním etikiet.  Pivovar prelepil dátum spotreby neskorším dátumom. Tento krok vysvetľoval tým, že si nechal vyrobiť viac etikiet a tie chcel využiť. Neskôr začal pre Tesco vyrábať aj privátnu značku Finest.

V roku 2017 pritom majiteľ pivovaru avizoval ďalšie expanzívne plány. „Ročne by sme nastavili pivovar na 15- až 17-tisíc hektolitrov remeselného piva a k tomu by sme chceli pridať rovnaké množstvo craft ciderov a ďalších craft nápojov,“ uviedol pre portál oPive.sk Andrej Sabovčík.

Počas pandémie využila spoločnosť Distrib Capital inštitút dočasnej ochrany. Po jeho uplynutí už firmu pred veriteľmi nechránilo nič, aj preto sa financujúca banka rozhodla využiť poslednú možnosť, ako ochrániť svoje peniaze.

Čo bude s eurofondami?

Aj po zverejnení článku o tom, že majiteľovi pivovaru Karpat hrozí konkurz, vznikli debaty, že majiteľ bude musieť vracať eurofondy. Táto teória je však len špekuláciou. Aj keby spoločnosť musela eurofondy vracať, nemala by ich z čoho. Pohľadávka by sa teoreticky mohla prihlásiť do konkurzu. Je však málo pravdepodobné, že by výťažok z rozpredaja majetku bol taký vysoký, že by sa uspokojili aj nezabezpečení veritelia. Inak povedané, väčšinou sú najviac uspokojené financujúce banky.

Prečítajte si aj

Pivovar Karpat už nevarí pivo pre reťazec Tesco

Snímky: Pivovar Karpat