Pivovar bude mať aj Ružomberok

Ružomberok, ružomberský pivovar, Drevovia, pivovar

Na slovenskú pivovarskú mapu sa o pár mesiacov dostane aj Ružomberok. Práve v katastri tohto okresného mesta totiž prebiehajú stavebné práce na 1. Ružomberskom pivovare. Ten by mal vyrásť v Čutkovskej doline.

Zameranie na klasiku

O tom, že na Liptove vznikne pivovar, informovali ako prvé noviny Ružomberský hlas. Na jeho vzniku sa majú podieľať spoločnosti Drevovia a Černovské drevenice. Za prvou spoločnosťou stojí lekár a kandidát na primátora Ružomberka Karol Javorka, druhá je zase známa prevádzkou podniku Koliba u dobrého priateľa.

Meno podniku nemusí mnohým nič hovoriť, jeho kulisy však môžu byť viacerým televíznym divákom známe. Natáčal sa v ňom totiž seriál Kuchyňa. Práve za touto prevádzkou má vyrásť aj pivovar. „Pivovar bude jednopodlažná podpivničená budova. V suteréne má technologické zázemie a nadzemná časť bude patriť malej pivárni, ktorá poslúži na organizovanie spoločenských podujatí s dvomi tradičnými pivnými varňami a možnosťou čapovania čerstvo navareného piva,“ uviedol pre Ružomberský hlas Karol Javorka.

Na Liptove aktuálne prebiehajú stavebné práce, ktoré by mali byť dokončené do konca tohto roka. Prvé pivo by mali zákazníci ochutnať budúci rok. Podľa informácií portálu oPive.sk by ponuku mali tvoriť hlavne ležiaky. V ponuke by mala byť tradičná desiatka, dvanástka a špeciálny ležiak.

Bude z čoho vyberať

Investor vyčíslil náklady na realizáciu celého projektu na 350-tisíc eur. Projekt má byť financovaný z vlastných zdrojov a z úveru. Na Liptove aktuálne sídli len pivovar Liptovar, ktorý nájdete v Liptovskom Mikuláši. V Ružomberku však pôsobí aj kočovný pivovar Čierny kameň, ktorý v meste prevádzkuje svoj podnik.

Ako sme nedávno písali, kočovný pivovar by sa mal čoskoro zmeniť na kamenný, keď spustí prevádzku v Liptovských Revúcach. V regióne pritom pivo už dlhšiu dobu varí aj Donovalský pivovovar. Naopak, svoje brány zavrel začiatkom tohto roka pivovar Kvačany, ktorý dlhé roky niesol meno Brontvai.

Prečítajte si aj

Pivovar Kvačany ukončil po 11 rokoch činnosť

Snímka: Drevovia