Pozícia remeselného piva sa v posledných rokoch na Slovensku výrazne zmenila. Svoje urobili nielen samotné pivovary, ale aj podniky, ktoré sa rozhodli ísť remeselnou cestou. Jeden taký nájdete v ružinovskom Prievoze. Volá sa Feriba pub a skrýva za sebou zaujímavý príbeh.
Rozhodol svokor
Na čele podniku stojí Milan Švingál. Na deň, ktorý rozhodol o založení podniku, si spomína veľmi dobre. „Začalo to tým, že som jedného dňa dotiahol svojho „skoro svokra“ na pivo do Richtára Jakuba. Aj keď nebol konzument piva (ležiak rád nemal), nič iné nepoznal,“ vysvetľuje Milan.
Už po prvom pohári bolo rozhodnuté. „Ako „zbaštil“ prvú IPu, tak sa to všetko zmenilo. Craft pivá ho úplne pohltili, vybudoval si na dvore domu výčap a Mišo Pápeš už len rudličkoval sudy,“ hovorí s úsmevom šéf Feriby. Cesta k vlastnému podniku tak bola logická.
Aj keď až také rýchle to nebolo. „Svokor ma lámal asi rok, stále som oponoval že craft pubov je v Bratislave už dosť a že mám doma „skoro manželku“ s dcérou, že mám svoju chlebodárnu prácu a že na to vôbec nebude čas,“ približuje Milan a dodáva, že nakoniec podľahol.
„Presvedčil ma, až keď mi povedal, že ženskej môžem večer na miesto „idem na pivo“ povedať, že „musím ísť do práce“ a že si v práci môžem naraziť šesť pív podľa vlastnej chute a volať si tam kamarátov. A že to v podstate otvoríme pre seba a svojich kamošov,“ prezrádza Milan.
Pestrá zmes konzumentov
Dnes toto rozhodnutie neľutuje. V práci stretáva zaujímavých konzumentov, ktorých delí do piatich skupín:
- Ľudia vyhľadávajúci remeselné pivá – vedeli do čoho idú a tešili sa, že majú niečo podobné na blízku a môžu konečne na craft na pešiaka.
- Susedia z okolia, idúci okolo náhodou s potrebou nakuknúť – niektorých atmosféra, ponuka piva, retromalinoviek a rumu očarila, a vracajú sa pravidelne.
- „Neskonvertovateľní mass lágeristi“ – skonštatovali, že to sú … a že Bažant 73 je aktuálne to najlepšie, čo môžu doma vypiť.
- Spoznávajúci – prvý krok urobili, keď ocenili kvalitu ležiaka od Mazáka a potom opatrne začali konzumovať aj iné žánre. Bol som prekvapený, keď taký skonvertovaný sused sedel pri stole, usŕkal si z Peťovho Miami Weisse s Marakujou a nevedel si vynachváliť.
- A potom sú tu ešte takí, že im je to jedno, dôjdu, buchnú 10 pív, 10 panákov a idú domov.
Podnik je už zabehnutý, stále je čo vylepšovať. „Teraz je na rade sklad a terasa. Aby som ušetril personálu čas, náladu a nôžky, chcem priamo na terase vybudovať „príručný výčap“, na ktorom budú pivá s najväčšou spotrebou a malá chladnička s nejakým Žufánkom,“ naznačuje Milan.
Problém? Čas
A čo je najťažšie na prevádzkovaní podniku s remeselným pivom? „Zistiť kedy ešte pracujem a kedy už pijem pivo. Človek si v podstate ukrajuje z toho, čo bežní ľudia využívajú na relax a urobí si z toho prácu. Ale našťastie to nie je až taká katastrofa,“ hovorí s humorom.
Už trocha vážnejšie naznačuje, že problémom ako takým je čas. „Sme maličký podnik s rodinným prostredím a zobrali sme si toho na ramená veľa. Ale nevadí, zatiaľ stíhame a snáď aj budeme,“ konštatuje a dodáva, že zložitá je aj práca s ľuďmi. „Tí čo už vedia, podľa mňa odporovať nebudú. „Hospoda“ je v podstate kontinuálny kontrolovaný konflikt (nemám na mysli bitku) každého s každým (áno, vrátane susedov), ale to je v podstate aj život a potom záleží od toho, ako to vie kto uriadiť a ukontrolovať. Tak sa následne cítime v jeho spoločnosti,“ uzatvára rozprávanie Milan Švingál.
Snímky: Feriba pub