Takto chutí „americká“ legenda (Ruination IPA)

Ak by sme hľadali jedného z viacerých aktérov pivnej revolúcie v USA, určite by sme museli spomenúť aj americký pivovar Stone Brewing. Pivovar z Kalifornie vznikol v roku 1996 a trh začal zaplavovať poriadne nachmelenými pivami. Na vtedajšiu dobu nezvyčajná produkcia mala úspech. Produkcia rástla až sa vedenie pivovaru rozhodlo, že postaví ďalšiu „fabriku.“ Voľba padla na Berlín, kde vznikla akási dvojička pivovaru z Kalifornie. Aj tam bol navarený kúsok, ktorý nesie názov Ruination. Ide o štýl Imperial IPA.

Názov piva: Ruination IPA

Pivovar: Stone Brewing

Druh piva: Imperial IPA

Krajina: Nemecko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 8,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za plechovku s objemom 0,33 litra sme zaplatili tri eurá.

Farba: Žlto-oranžová. Pivo je kalné.

Pena: Smotanová. Vystúpala vysoko a len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia citrusového (pomaranč, limetka) i prezretého (marhule, ríbezle) ovocia. Okrem toho zachytíte karamelovú a kvetinkovú linku.

Chuť: Sladový nástup je výrazný a plynulo prechádza do citrusového stredu. V ňom nájdete kombináciu pomaranču, grepu, limetky i jemného karamelu. Všetko to prechádza cez kvetinkovú linku k výrazne horkastému záveru. Telo piva je plné, tóny hutné.

8.5/10

Zhrnutie

Parádne pivo. Hutné, mnohorozmerné a napriek tomu lahodné. Najzaujímavejšia je kombinácia citrusového stredu, kvetinkovej linky, ktorá plynulo prechádza k horkastému záveru. Alkohol zahreje až po dopití. Dnes je to za 8,5 bodu. Jednoducho dobrodružstvo, ktoré chcete opakovať.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9.29/10 (7 hodnotenie)