Trenčiansky exkurz do histórie (Oud Bruin)

Ak by sme hľadali nausilovnejší slovenský pivovar z pohľadu produkcie pivných štýlov, tak prvenstvo by si asi odniesol pivovar Lanius z Trenčína. V ich portfóliu nájdete aj štýly, ktoré by vynikali aj v podstatne pivnejších štátoch. Príkladom je aj kúsok, ktorá nesie meno Oud Bruin 26°. Samotný pivovar ho predstavuje nasledovne: „Oud Bruin známy tiež ako Flanders Brown je holandský názov pre pradávny pivný štýl pochádzajúci z flámskej časti Belgicka, pre ktorý je charakteristické dlhodobé zrenie až do jedného roka. Počas tohto zrenia prebieha sekundárna fermentácia trvajúca niekoľko týždňov až do mesiaca a pokračuje po stočení vo fľašiach ďalších niekoľko mesiacov.“ Pivo, ktoré otestujeme, bolo vyzrievané vo francúzskom dubovom sude po červenom víne Rulandské modré z pivnice Château Topoľčianky.

Názov piva: Oud Bruin 26°

Pivovar: Trenčiansky pivovar Lanius

Druh piva: Oud Bruin

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 26°

Obsah alkoholu: 11,4 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, belgický karamel, chmeľ kvasinky.

Cena: Pivo sme dostali darom. Bežne stojí okolo šiestich eur.

Farba: Tmavo-hnedá s rubínovým odtieňom.

Pena: Sľahačkovitá, jemná. Bola zložená z malých aj väčších bubliniek.

Vôňa:  Kombinácia červeného vína, sladkého drievka, sliviek i hrozienok.

Chuť: Sladový nástup je primeraný a prekvapivo nie až taký výrazný. Telo piva je stredne plné a nájdete v ňom kombináciu kyslastých a sladkastých tónov. Rozoznať môžete slivky, hrozienka, sušené ríbezle a predovšetkým tóny červeného ovocia. Horkosť je nevýrazná, koncovka zvieravá.

8/10

Zhrnutie

Určite pivný zážitok a pivná pochvala do Trenčína, že sa dali na takúto dráhu. Toto pivo môže zaujať aj vinárov. Vínna linka je výrazná a výrazne ovplyvňuje celkový dojem z tohto kúsku. Kyslastú vínnu linku dopĺňajú sladkasté tóny sušeného ovocia. Za nás je to osem bodov. Určite zaujímavý počin, aj keď celý večer by sme pri ňom nesedeli.Každopádne posielame do Trenčína pochvalu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8/10 (5 hodnotenie)