Trikrát áno pre ryžové pivo (Pinta Oto Mata IPA)

Pinta Oto Mata IPA

Prvý nástrel: Pivo navarené aj s použitím ryže? Je to jedna z možností. Najmä ázijské pivovary radi nahrádzajú jačmenné slady touto ingredienciou. A nielen oni. Natrafili sme na poľské pivo, ktoré sa hlási k tomu, že bolo navarené z ryže. Na svedomí ho ma pivovar Pinta, ktorý môžeme považovať za štartéra pivnej revolúcie v Poľsku. Od roku 2013 varieva pivo s názvom Oto Mata IPA. Ako názov napovedá, ide o štýl India Pale Ale.

Názov piva: Oto Mata IPA

Pivovar: Browar Pinta

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 14%

Obsah alkoholu: 5,2 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady (Weyermann®: plzenský premium, , Carapils®),  ryžové plátky, chmeľ (Pacifica (NZ), Simcoe, Mosaic™ (USA), Galaxy (AUS)) kvasinky Safale S-04.

Cena: Pivo sme kúpili v poľskom supermarkete. Cena bola necelé dve eurá.

Farba: Svetlo-žltá. Farba pripomína americké „europivá“. Pivo je jemne kalné.

Vôňa: Zaujímavá. Cítiť citrusové ovocie, ale aj kvetinky a jemne korenistý podtón.

Pena: Jemnulinká. Rýchlo padala.

Chuť: Úvod je málo výrazný, keď sa chuť naplno rozvíja až v strede. Tu sa k slovu hlási citrusové ovocie, ktoré má karamelový a kvetinkový podtón. Sladkosť sa pekne stupňuje a prechádza do horkastého záveru. Rezkosť je ideálna.

8/10

Zhrnutie

Jednoducho mňam. Keď som pivo nalial do pohára, trocha som ohŕňal nosom. Farba pôsobila nevábne. Predsudky však rýchlo vyprchali, keď som sa tohto kúsku napil. Po nevýraznom strede prichádza na rad citrusovo-karamelkovo-kvetinkové predstavenie. Celé je to zavŕšené výraznou horkosťou. Piteľnosť je na najvyššej úrovni, rovnako ako dobre nastavená rezkosť. Nikdy by som neveril, ale ryžovému pivu dávam silnú osmičku. Veľký palec hore do Poľska.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.39/10 (9 hodnotenie)