Trocha iná IPA z rožňavského Kalteneckeru (Leonidas IPA)

Kaltenecker - Leonidas IPA

Pivovar Kaltenecker stál pri zrode slovenskej remeselnej scény. Odvtedy sa jeho púť zmenila. Nebolo to dané len zmenou majiteľov, ale aj celkovým nastavením. Dnes z dielne tohto rožňavského pivovaru ochutnáme pivo s názvom Leonidas IPA.

Pivovar predstavil svoje pivo nasledovne: „Jedná sa o polotmavé pivo typu IPA. Pivo bolo navarené výlučne zo sladov Weyermann a z chmeľov Amarillo, Chnook a Willamette. Doba ležania piva bola 60 dní, počas ktorých bolo chmelené za studena. Táto IPA vyniká príjemnou ale výraznou horkosťou, je varená z troch druhov sladu, má plné telo a krásnu medenú farbu. Vôňa piva pripomína citrusy, v chuti nájdete najmä tóny grepu a pomarančov, v pozadí hľadajte tóny kvetov a bylín.“

Názov piva: Leonidas IPA

Pivovar: Pivovar Kaltenecker

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu:  5,6%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili necelé dve eurá.

Farba: Medená, pivo je jemne kalné.

Pena: Stredne vysoká so šľahačkovitou konzistenciou, pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia ríbezlí, karamelu, náznakom aj varená zelenina.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia ríbezlí, granátového jablka, karamelu aj náznakmi kávových tónov. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie s tónmi tmavého ovocia.

6.5/10

Zhrnutie

Musíme priznať, že takto predstavene pivo štýlu IPA sme ešte nepili. Pivo je iné. Relatívne hutné, iskrivé a nezvyčajné. Je to v mnohých prípadoch vec vkusu. Nám toto pivo až tak nesadlo. Neznamená to však, že je to zlé pivo. Nám k dokonalosti chýbala väčšia čistota a hutnosť tónov. Za nás je to 6,5 bodu. Pokojne však ochutnajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.83/10 (6 hodnotenie)