Trocha „opálená“ pšenica z Nemecka (Erdinger Dunkel)

Erdinger Dunkel

Prvý nástrel: Pšenica nepatrí medzi najpreferovanejšie pivné štýly. Niekomu môže, inému nemusí vyhovovať. Dnes si pšenicu otestujeme tiež, ale bude niečím iná. Nemecký pivovar Erdinger Weissbräu totiž ponúka aj tmavé pšeničné pivo. Reakcie naňho nie sú jednotné, uvidíme ako zachutí.

Názov piva: Erdinger Dunkel

Pivovar: Erdinger Weissbräu

Druh piva: Pšeničné tmavé

Krajina: Nemecko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 5,3 %

Zloženie: Voda, pšeničný a jačmenný slad, chmeľ, pivovarské kvasnice.

Farba: Čierna

Vôňa: Čokoládová s jemným korenistým podtónom.

Pena: Tak pšenica tu úradovala. Vystúpila do nebies, ale rovnako rýchlo sa vrátila na zem.

Chuť: Sladové tóny začínajú zaujímavo. Takýto úvod som ešte nezažil. Slad začína pomerne jemne. Prichádza do stredu, v ktorom zachytíte karamel, ale aj ovocnú trpkosť a sladkosť. Práve karamel vám zostáva v ústach po dopití. Chmeľ? Ten tu nehľadajte.

6/10

Zhrnutie

Musím sa priznať, že po prvom dúšku som krútil hlavou. Jednoducho to nebola láska na prvý pohľad. Postupne som však našiel na tomto pive aj pozitívne stránky. Páčil sa mi stred. Kombinácia karamelu a pšeničnej ovocnosti mi zarezala. Už menej rezkosť piva a hutnosť chutí. Práve z tých som bol trocha sklamaný. Pivo má obsah alkoholu nad päť percent, preto som očakával výraznejšie tóny. Na strane druhej, piteľnosti to neublížilo. Rozhodujem sa medzi šestkou a sedmičkou. Pre hutnosť dávam šestku.