Ukrajinský porter, ktorý ma rád alkohol  (Čorne)

Čorne

Prvý nástrel: Najlepšie sú nákupy, na ktoré ani nečakáte. Jeden taký sa nám podaril v malom Tescu na bratislavských Kramároch. Pri bežnom nákupe sme natrafili na sadu ukrajinských pív s názvom Autorská séria. Ukrajinské pivo sme na našich stránkach už testovali. Vtedy to vôbec nedopadlo dobre. Uvidíme, či tento kúsok bude na tom lepšie. Na úvod sme si vybrali tmavého Portra. Ten bol údajne vyrobený bez pridaného cukru. Sme zvedaví.

Názov piva: Čorne

Pivovar: Persha Pryvatna Brovarnia

Druh piva: Porter

Krajina: Ukrajina

Stupňovitosť: 17 %

Obsah alkoholu: 6,8%

Zloženie: Pramenitá voda, svetlý jačmenný slad, karamelový slad, chmeľ.

Farba: Tmavá noc. Ale taká, že by ste sa báli pohnúť…

Vôňa: Dominuje v nej najmä karamel a jemne káva.

Pena: Zapenila, ale rýchlo padla. Po minúte len plochá hladina.

Chuť: Úvodné sladové tóny začínajú celkom zostra. A vlastne sú úvodom, ale aj vyvrcholením celého piva. Po sladkastom úvode prichádza sladkastý stred a potom sladkastý dojazd. Ako keby ste pili kolový nápoj. Chmeľ cítim lenuistitekvalitou platonicky.

4/10

Zhrnutie

Začnime tým pozitívnym. Na pár minút som sa zamyslel, aby som na niečo prišiel. Rezkosť nie je ideálna, ale na piteľnosti sa to nijako neprejavilo. To by mohlo byť plusom. Zaujímavo pôsobia aj úvodné sladové tóny, ale tam by sme pri výpočte plusov mohli aj skončiť. Na to, že pivo je vysokostupňové, je hutnosť chutí malá. Celému pivo dominuje cukríková sladkosť. Hovoriť o náznakoch karamelu v strede nemá zmysel. V závere vás nečaká chmeľ, len alkoholové zohriatie. Dávam štvorku.