Keď Košice a Bratislava spoja svoje sily (Pán Bethlén)

Unorthodox a Hostinec - Pán Bethlén

Dnes ochutnáme pivo, ktoré vzniklo z pomerne nezvyčajnej spolupráce. Sily dali dokopy bratislavský kočovný pivovar Unorthodox Brewing a košický pivovar Hostinec. Na trh uviedli pivo Pán Bethlén, ktoré je plnené v plechovke. Ide o pivný štýl Farmhouse, ktorý bol ozvláštnený o pyré zo sliviek. Obsah alkoholu sa pritom pohybuje na šiestich percentách.

Spolu s týmto pivom bol predstavený aj kúsok Slečna Brandenburgská. Pivovar uvedenie pív uviedli takto: „V Levočskom dome v Košiciach kde pivovar sídli sa pivo pilo po stáročia. Nikto nevie, ktorý deň sa ho v ňom vypilo najviac, no jedným z dní, ktoré prichádzajú do úvahy môže byť druhý marec 1626, deň  svadby Gabriela Bethléna a Katariny Brandenburskej. Spojenie Kataríninej germánskej a Gabrielovej transylvánskej krvi priamo v pivovare nás viedlo k vytvoreniu dvoch pív, každé inšpirované jedným z manželov.“

Názov piva: Pán Bethlén

Pivovar: Spolupráca Unorthodox Brewing a Pivovar Hostinec

Druh piva: Farmhouse

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu:  6 %

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, chmeľ, kvasinky, pyré zo sliviek.

Cena: Za plechovku s objemom 0,5 litra sme zaplatili necelých päť eur.

Farba: Hnedo-fialová.

Pena: Stredne vysoká so smotanovou konzistenciou. Pomaly padala.

Vôňa: Slivky sú výrazné, okrem nich môžete rozoznať borovicu, jemne karamel alebo toast.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia výrazných sliviek, jemného karamelu, medu i granátového jablka. Horkosť je nevýrazná, doznievanie korenisté.

8/10

Zhrnutie

Klobúk dole a palec hore. Výborné pitie. Hutné, iskrivé a nezvyčajné. Slivka sa pekne snúbi s tónmi, ktoré sú typické pre Saison. Všetko je to pekne uhladené a prechody príjemné. Žiadne rušivé momenty, čo pomáha piteľnosti napriek vyššiemu alkoholu. Za nás je to silných osem bodov. Určite pivo, ktoré stojí za ochutnanie.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.35/10 (10 hodnotenie)