Urpiner prezradil, kde do sveta vyváža svoje pivo

Urpiner

Slovenské pivo nikdy nepatrilo medzi vyhľadávané exportné tovary. Aj keď sa ešte za Československa vyvážalo slovenské pivo na východné trhy, nešlo o znak kvality. Dnes sa situácia o čosi zlepšila.

Do celého sveta

Svojimi exportnými úspechmi sa pre magazín INDEX pochválil Banskobystrický pivovar, ktorý je u bežných pivárov známy aj pod značkou Urpiner. Prekvapil informáciou, že najviac piva vyváža do Kanady.

Z Banskej Bystrice smerujú na americký kontinent jeden až dva kontajnery mesačne. Pivo Urpiner je tam dostupné v štátoch ako Britská Kolumbia, Québec či Ontario. Vyžaduje si to náročnú a špecifickú logistiku, keď kamióny mieria do nemeckého Hamburgu a odtiaľ sa plavia do Vancouveru loďou.

Medzi ďalším destináciami, do ktorých mieri pivo Urpiner patria aj krajiny ako Taliansko, Poľsko, Chorvátsko, Singapur, Venezuela, Uruguaj či  Vietnam.

Česi sú „pivní nacionalisti“

Pivovar pritom tento rok výrazne zasiahla vojna na Ukrajine. Rusko a Ukrajina totiž boli na druhom a treťom mieste na ich exportnom zozname. Vývoz do Ruska zastavili sami, export na Ukrajinu ovplyvnil konflikt. Počas tohto leta však k našim východným susedom putovali po prestávke prvé kamióny.

Asi nie je prekvapením, že sa Urpineru nedarí v Česku. „Česi sú pivní nacionalisti a keď zistia, že ide o slovenské pivo, tak sa naň pozerajú s dešpektom,“ vysvetľoval pre magazín Branislav Cvik, spolumajiteľ Banskobystrického pivovaru.

Export slovenského piva je však zanedbateľný. Ako-tak je za našimi hranicami etablovaná len značka Zlatý Bažant. Platí, že na Slovensko sa ďaleko viac piva dovezie, ako vyvezie. Baštu na našom trhu majú hlavne české značky.

Prečítajte si aj

České pivovary sa tešia. K rekordu im pomohli aj Slováci

Snímka: FB Banskobystrický pivovar