V Lučenci kreslia nový reštauračný pivovar

Vlastného pivovaru sa dočkajú aj na juhu Slovenska. Nadviaže na tradíciu Gemera

Už koncom tohto roka by sa vlastného piva mohli dočkať aj v Lučenci. Zámer postaviť reštauračný pivovar totiž úradom predložila spoločnosť  Ecolution. Tá si ešte v roku 2011 predsavzala, že prestaví historickú priemyselnú budovu z prelomu 19. a 20. storočia. Bývala spoločenská hala pre zamestnancov fabriky mala po prestavbe podľa ich plánu slúžiť na „drobné spoločenské aktivity“. Dnes je však všetko inak. Spoločnosť prekresľuje projekt s tým, že v ňom otvorí reštauračný pivovar. „Súčasťou areálu bude prevádzka prípravy piva, ktorej technologická časť sa čiastočne bude nachádzať na prízemí vo forme varných tankov v bare a ostatná technológia pivovaru v novej pivnici,“ konštatuje investor v zámere.

Lučenecký pivovar

Firma dokonca v zámere prezradila aj konkrétne pivá, ktoré by mohli zákazníkom ponúkať. Spomína desiatku, dvanástku, dvanástku čiernu a trinásťstupňový „Waisebeer“ (také pivo nepozná ani Google, pozn. na okraj). Náklady sa pohybujú na úrovni 0,5 milióna eur. Investor predpokladá, že by k otvoreniu mohlo dôjsť v decembri tohto roka.

Juhu Slovenska sa zatiaľ minipivovary skôr vyhýbali. V tomto regióne bol kedysi silný Pivovar Gemer v Rimavskej Sobote. Ten jeho majiteľ Heineken Slovensko v roku 2006 zatvoril a výrobu tradičného piva presunul „na hromádku“ do Hurbanova.