Bývalý spolumajiteľ Penty predáva zatvorený slovenský pivovar

Predaj - Špirko

Osudy niektorých zavretých pivovarov môžu byť zaujímavé. Najmä keď sa spoja so známym menom z biznisu. To je aj prípad zatvoreného pivovaru Gemer v Rimavskej Sobote. Veľký pivovarnícky areál je dnes na realitných portáloch núkaný na predaj. Nepredáva ho pritom pôvodný majiteľ.

Dlhoročná tradícia

Aj keď sa Gemer mohol pochváliť dlhoročnou pivovarníckou tradíciou, po druhej svetovej vojne mu väčší pivovar chýbal. Zmenilo sa to v roku 1965, keď v Rimavskej Sobote otvorili pivovar Gemer. Na scéne vydržal do roku 2006, keď ho vtedy zatvoril koncern Heineken.

Areál bol v nasledujúcich rokoch využívaný ako distribučné centrum a pivovarnícka skupina ho neskôr predala. Od konca roka 2019 pivovar vlastnila spoločnosť Zet Partner. Na prvé počutie ide o pomerne neznámu spoločnosť, má však zaujímavého majiteľa.

Jediným akcionárom spoločnosti Zet Partner je akciovka Aspin. Tú zase vlastní jeden majiteľ – Jozef Špirko. Ten je v biznise známe meno, keďže v minulosti spoluvlastnil finančnú skupinu Penta Investments. Z nej odišiel pred desaťročím a dal sa na podnikanie po vlastnej línii.

Na predaj

Špirko je aktívny hlavne v poľnohospodárstve. V jeho portfóliu môžete nájsť rozsiahle poľnohospodárske pozemky ale aj vinohrady. Podnikateľ totiž vlastní aj vinárstvo Movino. Prečo kupoval bývalý pivovar v Rimavskej Sobote?

Našiel v ňom investičnú príležitosť. Areál totiž získal v rámci konkurzného konania spoločnosti Terra Real. Za ňou stálo ďalšie známe meno – Antonio Vadala. Ten sa spomínal hlavne po smrti novinára Jána Kuciaka. Neskôr bol odsúdený za pašovanie drog a odpykáva si deväťročný trest v talianskom väzení.

To, že expartner Penty ovláda pivovar upozornili Aktuality.sk ešte vo februári minulého roka. Špirko nechcel  konkretizovať, aké má s areálom plány. „Sú to interné informácie,“ uviedol pre spravodajský portál.

Rozsiahly areál sa dnes predáva. Jeho cena však nie je známa, keďže realitná kancelária ju nezverejnila. Výmera komplexu pritom presahuje 80-tisíc štvorcových metrov. Šanca, že by sa v ňom niekedy varilo pivo je prakticky nulová. Ale to nikdy nemôžete vylúčiť.

Prečítajte si aj

Na Gemeri kreslia veľký pivovar. Čo nesedí na predstavených plánoch?