V stopách škótskeho piva (JAMA Honey Wee Heavy)

Jama Honey Wee Heavy

Prvý nástrel: Je príjemné, keď slovenské pivovary prinášajú na náš trh nové pivné štýly a určitým spôsobom vychovávajú konzumentov. Pivovar JAMA Craft Brewery je jedným z nich. Na trh uviedol aj pivo s názvom JAMA Strong Scotch Ale Honey Wee Heavy. Ide o pivo s vyšším obsahom alkoholu (min. 8,2 %). Na etikete ho charakterizujú takto: „Škótske ejly sú výrazne sladové pivá s dominanciou sladkej sladovej chuti a vône. Tento štýl by mohol byť považovaný aj za škótsku verziu anglického barley wine.“

Názov piva: JAMA Honey Wee Heavy

Pivovar: JAMA Craft Brewery

Druh piva: Strong Scotch Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: min. 8,2 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, med, chmeľ.

Cena: Pivo nám dal na testovanie priamo pivovar.

Farba: Červeno-hnedá. Pivo je jemne mútne, keďže ide o nefiltrovaný a nepasterizovaný kúsok.

Vôňa: Karamel a oriešky sa tu miešajú s egrešmi či malinami.

Pena: Jemná, smotanová. Rýchlo padala.

Chuť: Sladový úvod je predstupňom toho, čo vás čaká ďalej. Intenzita tónov sa totiž stupňuje. V strede sa k slovu dostáva karamel, med a v pozadí aj jemne ovocie. Koncovka je chmeľová len platonicky. Pri doznievaní chutí cítite alkohol.

7/10

Súhrn

Zaujímavé pivo. Výrazne karamelové, sladové. Už úvod je predzvesťou toho, čo príde a ďalší priebeh to napĺňa. Najdominantnejší je stred. Tu nájdete výrazne sladové prvky ako karamel či med. Na ich pozadí môžete zachytiť aj ovocný nádych. Na to, že ide o vysokostupňový kúsok, mohli byť tóny ešte intenzívnejšie. Alkohol v závere cítite. Celkový dojem je príjemný a pivo v zime určite zahreje. Ak by čo-to vylepšili, hodnotenie by bolo ešte vyššie. Dávam sedmičku.