Veranda pankáča s kvetinkami v okne (Wywar Porch Punker)

Wywar Porch Punker

Prvý nástrel: Dnes sa vyberieme opäť do Holíča. Práve tam sídli Hoíčsky pivovar Wywar. Za pomerne krátky čas si vytvoril slušné meno, keď sa neraz nebojí experimentovať . Jeden z experimentov si vyskúšame aj v tejto recenzii. Nesie meno Porch Punker, čo v preklade znamená „Verenda pankáča“. Pivo môžeme zaradiť do kategórie American Pale Ale. Pivovar však použil aj ovsené vločky, tak tento kúsok označil ako Oatmeal Pale Ale. V tomto konkrétnom (pod)štýle nenájdeme na našom trhu veľa kúskov, aj preto sme zvedaví.

Názov piva: Porch Punker

Pivovar: Holíčský pivovar Wywar v kooperácii s Hell Bastard

Druh piva: American Pale Ale (Oatmeal Pale Ale)

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 4,8 %

Zloženie: Voda, slad (Pilsner, Carapils, ovsené vločky), chmeľ (Citra, Cascade), kvasnice (S-04).

Cena: Pivo nám poskytol na testovanie priamo pivovar.

Farba: Svetlo-žltá. Až tak neprirodzene po štýle europív. Jemne kalná.

Vôňa: Cítim kombináciu citrusových plodov, medu a byliniek.

Pena: Smotanová a bohatá. Zložená z jemných bubliniek.

Chuť: Úvod je postavený nízko a ani v ďalšom priebehu nevyskočíme vyššie. V strede iskrí citrusové ovocie – najprv kyslo a v podmaze aj sladkasto. Koncovka je výrazne horkastá. Horkosť pritom dobieha dlho po dopití.

8/10

Zhrnutie

Veľmi podarené pivo. Ľahké, osviežujúce. Tóny nie sú postavené vysoko, ale v tomto kúsku to až tak neprekáža. Celý čas sa pohybujete na druhom, alebo treťom poschodí až vás horkastý záver vystrelí do vesmíru. Ešte predtým však v strede zachytíte kombináciu citrusového ovocia a sladkastého iskrenia. Nájdete tu grep, citrón i kvetinkové náznaky. Pri dlhšom pití a miernom oteplení piva vyskakujú vyššie. Najvýraznejší na tomto kúsku je záver, doslova diktát horkosti. Ale mne to maximálne vyhovovalo. Pivo na jednej strane ponúka predstavenie, na strane druhej krásne zaženie smäd a je dobre piteľné. Dávam osmičku.