Videl reportáž o remeselných pivovaroch, tak začal variť pivo

Pivovar Mr.Nik

Na Slovensku začal pôsobiť ďalší kočovný pivovar. Nesie meno Mr.Nik a podobne ako v iných prípadoch, aj teraz za sebou nesie zaujímavý príbeh. Ten portálu oPive.sk vyrozprával jeho hlavný predstaviteľ Martin Mrník.

Od televízie k vlastnému pivu

Na úvod musíme povedať, že Martin nie je v pivovare sám. Má aj, ako sám hovorí, dve pravé ruky – Ondreja Štalmacha, Martina Šamaja. Sú to Žilinčania a ich cesta k vareniu pivu viedla cez náhodu.

„K vareniu piva som sa dostal cez Vianoce v roku 2016, keď som zazrel v televízii reportáž o remeselných pivovaroch na Slovensku a v Česku,“ začína rozprávanie Martin Mrník. Podľa jeho slov začal pátrať po tom, ako zohnať potrebné vybavenie.

„Asi v polovici januára 2017 som skúšal prvé koncentráty. Prvý počin bol zmiešaný s balenou vodou a Pilsner koncentrátom,“ smeje sa Martin. Ako však hovorí, pivo bolo relatívne piteľné. Veľmi rýchlo však usúdil, že najlepšou cestou bude variť „ozajstné pivo“ zo sladu a chmeľu.

„Prvé reálne pivo bolo varené v kuchyni a bol to Weizen, doteraz si pamätám otcov kyslý výraz v tvári, keď ho ochutnal hotové,“ približuje s úsmevom pivovarník. Následne začal študovať knihy a skúšať aj iné recepty či pivné štýly. „Pokusy na ľuďoch sa mi nadmieru osvedčili a ja som sa osvedčil u ľudí. Reakcie na moje pivo boli pozitívne,“ pochvaľuje si.

Aj s licenciou

Postupne sa k Martinovi pridal ďalší Martin a Ondrej. Spolu varili, skúšali a zdokonaľovali recepty. „Zároveň boli významnou finančnou podporou, ktorú naša novovznikajúca značka potrebovala“ priznáva Martin.

Ten si v Česku spravil sládkovský kurz a s chalanmi založil firmu. „Považovali sme to za prirodzený postup, pretože sme chceli zasiahnuť širšie spektrum a počty ľudí,“ vysvetľuje.

A ako vznikol názov Mr.Nik? „Názov pivovaru nebol paradoxne vytvorený nami, ale ďalšou osobou ktorá holduje dodnes nášmu pivku. Jedna sa o úpravu môjho priezviska Mrník na Remeselný pivovar Mr. Nik,“ prezrádza.

Logo - Mr.Nik

Pivovar je kočovný, keď pivo varí v Piešťanskom pivovare Žiwell. „Spolupráca so sládkom Peťom a kolektívom je perfektná,“ pochvaľuje si Martin. Ich pivo, IPA s názvom Pán IPA, je momentálne dostupné v Žiline a blízkom okolí. „Covid situácia nám moc nepraje, takže väčšinu produkcie plníme do fľaši a individuálne vozíme. Pomaly expandujeme aj za hranice okresu,“ hovorí Martin.

A čo vlastný pivovar? „Do budúcna by sme si radi otvorili vlastnú výrobu, avšak zatiaľ je to len v teoretickej rovine, ale kto vie, čo príde,“ uzatvára Martin Mrník, spoluzakladateľ Remeselného pivovaru Mr.Nik.

Prečítajte si aj

Zoltán: Domáce varenie piva? Všetko odštartoval inzerát

Snímky: Mr.Nik