Chceli stavať jeden z najväčších minipivovarov v krajine. Teraz krachujú

Zdá sa, že ďalší zámer pivovaru skončí len na papieri. Projekt spoločnosti Terra Wylak mal byť pritom jeden z najväčších vo svojej kategórii v krajine. Spoločnosť však požiadala o vyhlásenie konkurzu. Nepomohlo ani to, že štát jej odklepol vyše pol milióna eur z eurofondov.

Do veľkého

O novom pivovare spoločnosti Terra Wylak informoval portál oPive.sk ešte v marci 2018. Firma vtedy predložila úradom zámer na posúdenie vplyvu na životné prostredie. Cieľom bolo postavenie produkčného pivovaru v areáli bývalých pekární v obci Brzotín (okres Rožňava).

Ročná kapacita pivovaru sa mala pohybovať na úrovni 10-tisíc hektolitrov piva ročne. S takouto kapacitou by sa zaradil medzi najväčších remeselných producentov piva u nás. Zámer pritom predpokladal, že s výstavbou pivovaru sa začne v roku 2020 s tým, že investície do výstavby dosiahnu zhruba 950-tisíc eur.

Ako sa ukázalo, vyše polovicu z tejto sumy mali „zasponzorovať“ eurofondy. Firme štát odklepol v roku 2018 vyše 522-tisíc eur. Len pre úplnosť informácií dodajme, že firma sa zviditeľnila hlavné vo vinárskom biznise. Varenie piva malo rozšíriť ponuku.

Od predstavenia projektu ubehlo už takmer päť rokov a pivovar je stále len na papieri. Zdá sa, že tam aj zostane. Spoločnosť Terra Wylak sa totiž obrátila na súdy a požiadala o vyhlásenie konkurzu. V praxi to znamená, že skrachovala.

Prominentný spolumajiteľ

Čo sa v spoločnosti stalo? Čo-to naznačujú medializované informácie o problémoch spriaznených firiem. Pred pár dňami informoval magazín INDEX o tom, že do konkurzu mieri spoločnosť GET group. Táto mäsiarska spoločnosť je pritom spolumajiteľom firmy Terra Wylak.

Zaujímavé je pritom to, že spolumajiteľom firmy je po novom aj Ľubomír Partika. Ak sa vám meno zdá povedomé, nie je to náhoda. Partika je bývalým výkonným riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Na jej čele skončil po tom, čo sa objavila jeho nahrávka, na ktorej údajne hovorí o úplatkoch.

Agentúra totiž rozhoduje aj o prideľovaní eurofondov. Partika bol následne obvinený v korupčnej kauze Dobytkár. Vyšetrovatelia v rámci nej odhalili systém úplatkov, ktorých cieľom bolo získať dotácie z agentúry. Aktuálne pritom prebieha súdny proces, ktorý rozhodne o vine či nevine. Hlavným aktérom kauzy hrozia tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Bez pivovaru

Aj v súvislosti s touto kauzou môžu vzniknúť pochybnosti o tom, ako boli firme pridelené eurofondy na výstavbu minipivovaru. Len pripomenieme, že eurofondy v tomto prípade neschvaľovala PPA, ale ministerstvo hospodárstva za druhej vlády Roberta Fica. Partika bol v tom čase výkonným riaditeľom PPA.

Firme Terra Wylak síce boli pridelené eurofondy, nie je však známe, akú sumu z nich vyčerpala. Je však viac než pravdepodobné, že v Brzotíne sa svojho piva nedočkajú. Len pre zaujímavosť dodajme, že vinárstvo Terra Wylak je už napísané na spoločnosť Terra Wylak Vineyards s novým majiteľom.

Prečítajte si aj

Pivo chcú variť aj vinári. Chystajú väčší minipivovar

Snímka: FB Terra Wylak