Višňové Gose z Trenčína (Sour Cherry Gose 11°)

Lanius, Gose, kyseláč, Sour

Pivná ponuka pivovaru Lanius je neuveriteľné bohatá. Nájdete v ňom aj štýly, ktoré nie sú až tak bežné. Jeden z nich je napríklad zastúpený pivom s názvom Sour Cherry Gose. Pivovar ho predstavuje nasledovne. „Pivný štýl Gose je jediné pivo, ktorému bola ako lokálnej historickej špecialite udelená výnimka zo zákona o čistote piva (Reinheitsgebot), platného pre všetky ostatné nemecké pivá už od roku 1516. Jedná sa o spontánne kvasené pivo, ktoré využíva na kvasenie mikroflóru prítomnú voľne v prostredí, takže obsahuje okrem kvasiniek aj baktérie octového a mliečneho kvasenia. Gose je naviac varené slané, čo vychádza z pôvodného zloženia minerálnej vody z okolia mestečka Golslar, kde pivo vzniklo.

My sme sa pokúsili osviežiť tento pivný štýl prídavkom čerstvých višní, tak, ako to robia výrobcovia belgických lambikov, flámskej paralely spontánne kvasených pív so suchou a kyslou chuťou. Kombinácia višní a tak kontroverzného piva ako je Gose, je prekvapivo príjemná a mimoriadne osviežujúca.“

Názov piva: Lanius Sour Cherry Gose

Pivovar: Trenčiansky pivovar Lanius

Druh piva: Gose

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 11°

Obsah alkoholu: 4,6%

Zloženie: Neuvedené. Len to, že obsahuje lepok.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 2,60 eura.

Farba: Červeno-ružová. Pivo je kalné.

Pena: Jemná, šľahačková. Stredne vysoká, rýchlo padala.

Vôňa: Na prekvapenie karamel, jemne čerešne a slad.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo je pomerne plné, keď v ňom nájdete višne, ktoré prechádzajú do jemne kyslastého a slankastého tónu. Horkosť v tomto pive nehľadajte.

7/10

Zhrnutie

Je to určite iný kyseláč ako ponúka slovenská konkurencia. Kyslosť je nevtieravá a pekne nadväzuje na čerešňovo-višňové telo. Prechody sú plynulé a vyvážené. Mínusom je trocha šumienkovosti v tele a výraznejšia sladovosť. Celkovo však ide o podarený kúsok. U nás je to za sedem bodov. Pokojne ochutnajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5/10 (6 hodnotenie)