Cesta k vlastnému pivovaru? Rye Island si vydýchol po troch rokoch

Rye Island

Na slovenskej pivnej mape oficiálne pribudol ďalší pivovar. Volá sa Rye Island. Že vám táto informácia akosi nesedí na október 2021? Nie je  v tom žiadny fígeľ. Túto značku môžete pozorovať na pivnom trhu už niekoľko rokov. Spočiatku pôsobila ako kočovný pivovar, v poslednom období ste mohli ochutnať aj ich pivo, ktoré vzniklo počas skúšobnej prevádzky.

Už oficiálne

Pivovar, ktorý nájdete vo Veľkom Mederi však hlási veľkú novinku. Po rokoch príprav a vybavovaní potrebných povolení je pivovar konečne oficiálne otvorený. Monika Baranyai, spolumajiteľka pivovaru na otázku, čo bolo najťažšie, odpovedá jasne.

„Čas, nájsť si čas, spraviť si čas, čomu dať prednosť, deň má len 24 hodín. Rodina, zamestnanie, pivovar, piváreň. Je to možno bežný kolobeh otázok v hociktorom malom rodinnom pivovare, ktorý je napríklad v rukách dvoch osôb. Určite sa však s mnohými zhodneme v tom, že to najťažšie na otvorení pivovaru bola byrokracia,“ vysvetľuje spolumajiteľka.

Hovorí, že museli chodiť od jedného úradu k druhému. „Keď nie je vybavené jedno povolenie, nemožno pristúpiť k žiadosti o ďalšie povolenie,“ vysvetľuje a dodáva, že všetko sa neustále predlžovalo.

„Len samotné štúdium sládka ako základná podmienka prevádzkovania pivovaru si vyžiadala pol roka. A zrazu sme si uvedomili, že od prvej myšlienky kamenného pivovaru prešli tri roky. K tomu sa priplichtila aj koronakríza. Nakoniec sa to však podarilo,“ spočítava spolumajiteľka.

Hlavne vrchne kvasené pivá

Pivovar sa svojou kapacitou zaradí medzi menšie minipivovary. Disponuje totiž varňou o veľkosti 500 litrov. Pivovar má dnes sedem 500-litrových tankov. Podľa spolumajiteľky dnes mesačne navaria zhruba 25 až 30 hektolitrov zlatistého moku.

Ponuka, na ktorej chce pivovar stavať, je jasná. „Obľúbili sme si vrchne kvasené nefiltrované a nepasterizované pivá a rozhodli sme sa pre ne aj do budúcna. Naše pivá charakterizuje prirodzenosť a jednoduchosť chutí, s istou typickou horkosťou,“ vysvetľuje  Monika Baranyai.

Rye Island - Technologia

Medzi vyhľadávané kúsky označila hlavne pivá Lowland IPA a Red IPA. Ponuku chcú pritom upravovať podľa sezóny. Kým v lete to budú napríklad ľahšie pšeničné pivá, v zime zase silnejšie tmavé.

A kde si ich pivá môžeme kúpiť?  „Momentálne spolupracujeme s dvomi distribútormi, a to bratislavský Beerstation a online obchod Drinkshop.sk, cez ktorých sa naše pivá dostanú do viacerých prevádzok po celom Slovensku. Zvyšok môžete ochutnať na výčape v našej veľkomederskej pivárni Beerheaven,“ vysvetľuje spolumajiteľka.

Udržať sa

Vo Veľkom Mederi pritom uvažujú, že by svoje pivo vyvážali aj do Maďarska. V tomto smere však musia vybrať  správneho  distribútora. Aktuálne chcú pivovarníci z juhu Slovenska počkať, ako situáciu na trhu zamieša tretia vlna pandémie.

„Jedno je však isté, z pivnej scény neodídeme a naďalej zostaneme ako mikropivovar. Najbližšie dva roky máme v pláne náš pivovar vylepšovať a maximalizovať jeho kapacitu. Potom budeme mať možnosť opäť čeliť významnejším zmenám, ale nateraz je ešte priskoro byť konkrétny,“ uzatvára rozprávanie Monika Baranyai  z pivovaru Rye Island.

Prečítajte si aj

Rye Island: Otvorili sme vlastnú piváreň

Snímky: Rye Island