Zvarime & Budze: Najprv ich vysmiali, aby potom vyhrávali

Zvarime & Budze
Za domácim pivovarom Zvarime & Budze stoja Peter Antal (na snímke vľavo) a Michal Ferko (vpravo). Snímka: Facebook Z&B

 

Navariť svoje prvé pivo a ísť s ním rovno na degustačnú súťaž chce riadnu odvahu. Alebo veľkú dávku bláznivosti. Východniarske duo Peter Antal a Michal Ferko to na konci roka 2011 jednoducho skúsilo. Do Martina sa vybrali s kúskom, ktorý mal svetovú premiéru. Dnes na to spomínajú už s úsmevom. „Pivo malo pochybnú kvalitu, čo nám potvrdila aj degustačná komisia na Domovaričskej pivománii v Martine, kde sa vo svojej kategórii umiestnila na suverénne poslednej pozícií,“ spomína Michal. Ten s odstupom niekoľkých rokov ide s pravdou von. „Popravde? Pivo nechutilo ani nám.“

Dnes oboch priaznivci domáceho varenia piva registrujú ako domáci pivovar Zvarime & Budze. Už názov napovedá o tom, ako vnímajú varenie piva aj svet okolo  –  ako jedno veľké dobrodružstvo. Oboch dokopy pritom dala viac-menej náhoda. „Pivo som chcel navariť asi už od roku 2010. Zisťoval som čo a ako, pýtal sa ľudí, ale nebol som odhodlaný,“ spomína Peter. Zlom prišiel až po tom, čo sa vo firme stretol s bývalým spolužiakom Michalom. Slovo dalo slovo a mohlo sa variť. Práve tento moment odhodlania považujú za kľúčový.

Nad názvom ich „pivného zoskupenia“ dlho nepremýšľali. „V kalendári sme mali poznačené deň, keď „Zvaríme a budze!“ Tak sme si neskôr uvedomili, že sme mali zároveň postarané aj o názov domáceho pivovaru,“ usmieva sa Michal. Varenie piva je pre nich zábava a občas ju spoja aj s užitočným. „Vždy na Toch kráľov varíme vianočný špeciál Viľja, ktorý by mal byť po doležaní dobrý ten istý rok na Vianoce. Do tohto piva dáme všetko to, čo sa zvýšilo z uplynulého roka a potom korenia podľa nálady ako sušené ovocie, borievky, klinčeky, vanilku či škoricu. Jednoducho všetko to, čo sa nám zdá, že by mohlo chutiť zaujímavo,“ odhaľuje pravidelný rituál Peter.

Z&B

Aj keď prvá várka na súťaží prepadla, východniari sa na domovaričské súťaže vrátili a tentokrát zaujali trocha iným spôsobom. Z rôznych súťaží si odniesli takmer desiatku umiestnení na stupni víťazov. Zatiaľ posledným úspechom bolo celkové prvenstvo na domovaričskej súťaži Biela Vrana v Košiciach. Na svojom konte však majú aj prvenstvo na chorvátskej súťaži Drugo hrvatsko homebrew prvenstvo. „Degustačná komisia sa pri hodnotení víťazných pív zo všetkých kategórií vyjadrila o našom pive, že je „ako sex pod stromom zrelých marhúľ,“ spomína Michal.

Svoju kreativitu neukazujú len pri pive, ale aj ich názvoch. Tu je ukážka tých, ktoré uspeli na súťažiach: Americium, Dim a Čara, Sah Ti (:šak ty:) Uvidziš, Bila Pśenka, Bôčik, Kvitki Ňepijem. Práve s posledným menovaným uspeli na Bielej Vrane. Paradoxne, pri tomto pive nepoužili jednu zo základných surovín na výrobu piva. „Je to pivo, do ktorého nejde chmeľ, ale byliny. Napríklad pivónia dodáva podobnú horkosť ako chmeľ. Teta predavačka u bylinkára bola veľmi prekvapená, že načo nám je toľko bylín,“ smeje sa Peter.

A čo bude v blízkej budúcnosti? Na pílu netlačia. „Nevylučujeme do budúcna aj možnosť založenia – dnes tak populárneho – kočovného pivovaru, ale to je zatiaľ hudba budúcnosti. Nateraz spolu pôsobíme v projekte košického „združeného“ kočovného pivovaru Corvus, spolu s ďalšími piatimi košickými domovaričmi,“ uzatvára Michal.