Vyberáte si pivo, ktoré ochutnáte? Skúste sa rozhodovať aj inak

Pivo

Možno ste si to všimli, možno nie, ale v posledných týždňoch sa snažíme prinášať hlavne recenzie slovenských pív. Aj touto cestou chceme pomôcť domácim producentom a ukázať, že aj na Slovensku vieme navariť pivo svetových parametrov.

Dlhoročné rozhodnutie

Už kedysi dávno sme si dali také pravidlo, že ak natrafíme na zlé slovenské pivo, jeho recenziu nebudeme zverejňovať. Prečo? Recenzie na stránke majú byť odporúčaním, čo si máte kúpiť a nie tým, čo by ste kupovať nemali.

Treba povedať, že za takmer sedem rokov fungovania stránky skončilo vo výlevke mnoho pív. Aj veľa tých zo Slovenska. Niekedy išlo o chybu skladovania pivovaru či podniku, niekedy o výrobnú chybu. Niektoré pivovary sa z chýb poučili a produkciu zlepšujú, niektoré zostávajú na rovnakej úrovni.

Na rozhodnutí nepublikovať zlé slovenské recenzie nechceme nič meniť. A určite nie teraz, keď sektor prežíva najťažšie chvíle v histórii a mnohí producenti sú na tom naozaj zle. Veríme vlastne zásade, že ten kto spojí dobré pivo s rozumným hospodárením, musí prežiť. Ak niekto varí zlé pivo, trh ho skôr či neskôr potrestá.

Testovanie nás teší

Za posledné týždne sme otestovali viacero slovenských pivovarov a musíme povedať, že nás kvalita produkcie potešila. Vidieť, že časť pivovarov na sebe pracuje, receptúry šperkuje a posúva sa vpred. A tu nemyslíme len tých producentov, ktorý sa zameriavajú na neustále novinky.

My naše obľúbené pivovary rozdeľujeme do dvoch skupín: na pivovary, ktoré produkujú stabilne piteľné pivá, ktoré sú určené na pohodové posedenie s kamarátmi a tie, ktoré sa snažia uvádzať novinky či vypeckované kúsky nových nápadov.

Obe kategórie sú veľmi dôležité. Je super, že aj na trhu s remeselným pivom sú pivovary, ktoré majú stabilnú produkciu a viete sa spoľahnúť na ich pivo. A vôbec nevadí, že v ponuke majú stále to isté. To je pre nás voľba na bezstarostné popíjanie. A potom sú tu tzv. šperkári. Čo kus, to nový originál. Producenti pív, ktoré môžeme titulovať aj nálepkou svetové pivo. Sú to pivká, ktorými končíme deň.

Voľte slovenské pivo

Pre zdravie trhu sú dôležité obe skupiny. A musíme povedať, že je z čoho vyberať. A keď sme už pri vyberaní, keď budete najbližšie nakupovať pivo, skúste sa rozhodovať aj inak. Nikto nehovorí, aby ste nekupovali zahraničné pivá. Aj my máme v chladničke kúsky z Belgicka, Česka, Poľska či Nemecka. Skúste však možno pri jednom dvoch pivách vyberať aj podľa krajiny výroby.

Môžete tak vyhrať hneď dvakrát. Prvýkrát keď zistíte, že to pivo je dobré, druhýkrát, že ste pomohli slovenskému výrobcovi piva. Platí totiž, že napríklad českým pivovarom pomáhajú domáci aj slovenskí pivári, keďže značná časť českej produkcie končí na Slovensku.

Naopak to však neplatí. Len málo slovenského piva končí za slovenskými hranicami. A tak sú naši pivovarníci odkázaní len na nás. A chceme zdôrazniť, že na Slovensku sa vyrába super pivo. Len si treba nájsť svojho obľúbeného producenta.

Prečítajte si aj

Ktoré slovenské pivo je najlepšie? Pozriete si dva rebríčky