Výborná ražná IPA z Holíča (Wywar Red Rye Bastard)

Wywar Red Rye Bastard

Prvý nástrel: O úspechu či neúspechu slovenského remeselného pivovaru rozhodujú neraz detaily. Niekedy je to správne zvolené pivo, inokedy pivná komunita, ktorá sa okolo pivovaru vytvorí. Asi tou najpodstatnejšou zložkou je však osoba sládka. V Holíčskom pivovare Wywar sa o piva stará Richard „Vety“ Vetyška.  A zatiaľ sa mu darí veľmi dobre. Pivo z jeho pivovaru má slušné meno. Dnes si otestujeme kúsok s názvom Red Rye Bastard. Ten navarili v Holíči v kooperácii s Hellbastard Craft Brewing. Ide o štýl India Pale Ale, v ktorom nájdete aj ražný slad.

Názov piva: Red Rye Bastard

Pivovar: Holíčský pivovar Wywar (varené v kooperácii s Hellbastard Craft Brewing)

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 15 %

Obsah alkoholu: 6,6 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, ražný slad, chmeľ, kvasnice.

Cena: Pivo nám poskytol na testovanie priamo pivovar.

Farba: Hnedo-červená.

Vôňa: Karamel v kombinácií s lesným ovocím. Jemne cítim aj citrusové tóny.

Pena: Do hneda sfarbená, smotanovej konzistencie. Rýchlo odišla.

Chuť: Úvod je iskrivý a ďalší priebeh tento nábeh pekne potvrdzuje. V strede nájdete kombináciu jahôd, citrusov a karamelu. Tóny pekne vystreľujú, maximálne výšky však nedosahujú. Koncovka prechádza z ovocnej kyslosti do výraznej horkosti. Dojazd je príjemne horkastý. Rezkosť mohla byť trocha vyššia.

8/10

Zhrnutie

Výborné pivo. Iskrivé, prekvapujúce a pekne vyskladané. Najsilnejšia je kombinácia ovocnej iskrivosti a horkastého dojazdu. Už úvod vás pritom dobre navnadí a v ďalšom priebehu sa už len pekne veziete. Brucho? Jahoda, karamel, černice či grep bez gulí. Do ovocného dojazdu sa pekne mieša horkastý záver. Piteľnosť je výborná. Mínusom je asi nižšia rezkosť. Inak je to výborný kúsok. Dávam silnú osmičku.