Výplata vám nemusí stačiť. 10 najdrahších pív na svete

Pivo ako nápoj pre masy? Môže, aj nemusí. Niekoľko pivovarov vo svete totiž povýšilo tento nápoj na luxusný tovar. Stačí, že ho umiestnite do tela mŕtveho zvieraťa či na jeho varenie použijete vodu z ľadovca. Prinášame vám prehľad 10 najdrahších pív na svete, ktorý zostavil portál Thedrinksbusiness.com. Pozor, jedná sa o najdrahšiu fľašu, resp. balenie. Ak by sa výsledky prepočítali na objem, poradie by sa mierne menilo.


10. Tutankhamun Ale 

Pivovar: Scottish Newcastle Brewery

Krajina: Škótsko

Cena: 41 €

Objem: 500 ml

10

Toto pivo má zaujímavú históriu. V roku 1990 objavili archeológovia v Egypte nápoj, ktorý bol navarený pred vyše 3250 rokmi. Išlo o pivo z Kráľovského pivovaru kráľovnej Nefertiti. A presne podľa neho navaril škótsky pivovar Jim Merrington dávku 1000 pív. Prvá fľaša sa predala za neuveriteľných 6086 eur. Neskôr cena jednej fľaše klesla na 41 eur. Ak by ste si ho chceli kúpiť, máte smolu. Pivovar je dnes zavretý.


9. Space Barley

Pivovar: Sapporo Brewery

Krajina: Japonsko

Cena: 76 €

Objem: 6×355 ml

9. SpaceBarley_new

Jedná sa o vesmírne pivo. Bolo totiž navarené zo semien jačmeňa, ktoré rástli päť mesiacov na palube vesmírnej stanice ISS v roku 2006. Jednalo sa o projekt Ruskej akadémie vied, Okayama Univerzity a japonského pivovaru Sapporo Brewery. Balenie (malo šesť kusov pív) bolo predané formou lotérie za 10-tisíc dolárov.


 8. BrewDog Tactical Nuclear Penguin Beer

Pivovar: BrewDog

Krajina: Škótsko

Cena: 139 €

Objem: 375 ml

8-Tactical-Nuclear-Penguin-Strongest-Beers-in-the-World

Keď Škóti toto pivo v roku 2009 uviedli do predaja, jednalo sa o najsilnejšie pivo na svete. Malo a stále má 32 % alkoholu. Pivo sa vyrába špeciálnou metódou, keď leží dvakrát po osem mesiacov v sudoch po whisky.


7. Samuel Adam’s Utopias

Pivovar: Boston Brewing Company

Krajina: USA

Cena: 188 €

Objem: 750 ml

7. sam-adams-utopia-xl

Jedná sa o najdrahšie pivo v Amerike. Varí sa z troch špeciálnych sladov (viedenského, moravského a bavorského) a štyroch druhov chmeľu. Každá šarža piva sa dostáva do obehu len raz za dva roky. Dôvod je jednoduchý. Pivo stojí v špeciálnych sudoch 18 mesiacov. Zaujímavosťou je to, že pre obsah alkoholu (28%) je zakázané v 11 amerických štátoch.


 6. Schorschbock 57

Pivovar: Schorschbräu

Krajina: Nemecko

Cena: 217 €

Objem: 330 ml

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

V roku 2011 išlo o najsilnejšie pivo na svete. Obsah alkoholu dosahoval až 57 percent. Pivo bolo vydané len v limitovanej edícii. Celkovo bolo na svete uvarených z tejto šarže len 36 fliaš.


5. BrewDog – Sink the Bismarck

Pivovar: BrewDog

Krajina: Škótsko

Cena: 256 €

Objem: 375 ml

5 -BrewDog-Sink-the-Bizmarck-Strongest-Beers-in-the-World

 

Aj tento kúsok bol pokusom navariť najsilnejšie pivo na svete (má 41% alkoholu). Škóti toto pivo označujú oko „štvornásobnú IPU“. Má totiž štyrikrát viac chmeľu a je štyrikrát destilovaná.


4. Jacobsen Vintage

Pivovar: Carlsberg

Krajina: Dánsko

Cena: 296 €

Objem: 375 ml

4 .Vintage_0006

 

V roku 2008 vydal dánsky pivovar Carlsberg špeciálnu edíciu piva. Zo série Vintage No. 1 bolo navarených len 600 kusov fliaš. Pivo zrelo v dubových sudoch. Okrem netypickej chuti je originálne aj obalom. Každá fľaša prešla rukami dánskeho umelca. Pivo len tak nekúpite. Predávajú ho len tri reštaurácie v Kodani.


3. Antarctic Nail Ale

Pivovar: Nail Brewing

Krajina: Austrália

Cena: 633 €

Objem: 500 ml

3. Antarctic_Nail_ale_beer-2

Ideme do vysokých výšok, najmä cenou. Jedná sa o limitované verziu Australian Pale Ale. Tento kúsok je špecifický a hovorí si, že je to najstaršie a najčistejšie pivo na svete. Dôvod je jednoduchý. Pivo je vyrobené z ľadovca z Antarktídy. Ľadovec najprv previezli helikoptérou do Tasmánie, aby vodu vrátili naspäť do pivovaru v Perthe. Z prvej várky bolo vyrobených len 30 fliaš.


2. The End of History

Pivovar: BrewDog

Krajina: Škótsko

Cena: 658 €

Objem: 330 ml

5

Nepatrí len medzi najdrahšie a najsilnejšie (55% alkoholu) pivá sveta, ale aj medzi najoriginálnejšie. Škóti svoje pivo totiž umiestnili do tela vypreparovaných veveričiek a lasíc. Nemusíte sa báť, nevystrieľali celu populáciu týchto zvierat. Na trh sa dostalo len 11 originálnych fliaš.


1. Vieille Bon Secours ale 

Pivovar: Caulier

Krajina: Belgicko

Cena: 922 €

Objem: 12 litrov

1. Vieille-Bon-Secours-Ale-Most-Expensive-Beer-at-1000-a-Bottle

Najdrahšou fľašou piva na svete je kúsok od belgického pivovaru Caulier. Ten objavili v roku 2009 v londýnskej reštaurácia London’s Belgo. Oproti predchádzajúcim konkurentom je pomerne slabý. Jedná sa o pivo s obsahom alkoholu „len“ na úrovni 8 percent.