Že je pivo populárnym nápojom asi netreba dvakrát opakovať. V Európe si vybudoval dôstojnú pozíciu. Aj preto čísla za rok 2019 niektorých fanúšikov prekvapia.
Miliardy litrov piva
Aj tento rok zverejnil Eurostat štúdiu, ktorá monitoruje výrobu piva v Európskej únii. Z nej vyplýva, že v minulom roku sa na starom kontinente navarilo vyše 34 miliárd litrov zlatistého moku. Na jedného obyvateľa únie tak vychádzalo zhruba 77 litrov piva.
Okrem toho sa vlani navarilo aj 1,4 miliardy litrov nealkoholického piva. Najväčším výrobcom piva bolo tradične Nemecko. Vlani navarili v tejto krajine osem miliárd litrov piva. Ak by sme to prepočítali na celkové čísla, vlani sa každé štvrté pivo v Európe navarilo v Nemecku.
Na druhom mieste sa umiestnili zhodne Poľsko a Španielsko. V oboch krajinách sa navarilo 3,9 miliardy litrov piva. Na štvrtom mieste skončilo Holandsko (2,5 miliardy), na piatom Belgicko (2,4 miliardy), na šiestom Francúzsko (2,0 miliardy) a na siedmom mieste Česko (1,9 miliardy).
V porovnaní s rokom 2018 narástla najviac výroba piva v Litva (+7 percent), Španielsku (+ 6 percent) a Taliansku (+ 5 percent).
Spomínané aj Slovensko
Negatívne bolo vo výročnej správe spomínané Slovensko. To sa dostalo medzi trojicu štátov, ktoré vlani zaznamenali najväčší prepad výroby. Konkrétne na Slovensku medziročne klesla výroba o šesť percent. To nás zaradilo na tretie miesto. Ešte horšie dopadlo Lotyšsko (mínus sedem percent) a Holandsko (mínus deväť percent).
Zaujímavo vyznieva aj pohľad na krajiny, ktoré exportovali najviac piva. Na prvom mieste skončilo Holandsko (1,9 miliardy litrov piva), ktoré bolo nasledované Belgickom (1,7 miliardy) a Nemeckom (1,6 miliardy). Za nimi nasledovala trojica Česko, Francúzsko a Írsko (po 0,5 miliardy).
Pivo z Európskej únie končí hlavne v USA, Spojenom kráľovstve, Číne a Rusku. Naopak do Európskej únie sa priváža pivo zo Spojeného kráľovstva, Mexika, Srbska či Bieloruska.