Výživový poradca: Pivo na chudnutie? Jedine nealkoholické

V pive sa nachádzajú najmä vitamíny B skupiny a iné biologicky aktívne látky, vysvetľuje v rozhovore pre portál oPive výživový poradca Libor Javro zo štúdia SH Nutrition. Ten poukazuje aj na to, že väčšie množstvo alkoholu môže poškodzovať tráviaci trakt.

Libor Javro

Ako sa ako výživový poradca pozeráte na pivo?

V optimálnom množstve konzumácie je pivo pre človeka neškodné, resp. vhodné. Preto je veľmi dôležité poukazovať na slovíčka optimálne množstvo, pretože pokiaľ sa pivo konzumuje v nadmerných množstvách, je zdraviu škodlivé.

Existuje vôbec merítko, koľko decilitrov piva by mohol v ideálnom množstve vypiť  muž alebo žena?

Je to individuálne, závisí to od hmotnosti, veku, predchádzajúceho fyzického zaťaženia a zdravotného stavu. Ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že liter piva za týždeň pre muža a pol litra piva za týždeň u ženy nemá negatívne účinky na ich organizmus.

Môžeme v pití piva hľadať aj pozitívne účinky?

Samozrejme, takmer vo všetko sa dajú nájsť pozitívne účinky. V pive sa nachádzajú najmä vitamíny B skupiny a iné biologicky aktívne látky. Určite by som uprednostňoval konzumáciu spätú s blahodarnými účinkami u nealkoholického piva, ktoré vie dodať organizmu hydratáciu.

Naopak, na čo negatívne by ste na ňom upozornili?

Pivo obsahom alkoholu môže pri vysokých konzumáciách poškodzovať celý tráviaci trakt, najviac pečeň, obličky, pankreas. Ďalej obsahuje energiu, ktorá je vo veľkej miere pre organizmus nevyužiteľná, preto môže byť častou príčinou zvyšovania viscerálneho tuku organizmu.

Dá sa vôbec využívať pivo pri chudnutí?

Ako doplnok po športovaní sa dá využiť iba nealkoholické pivo, ktoré vie dobre rehydratovať organizmus. A zasa naopak alkoholické pivo po športovaní poškodí regeneračné schopnosti organizmu, pretože organizmus sa snaží urýchlene odstraňovať alkohol z krvi.

Z pohľadu výživového poradcu, myslíte si, že ľudia na Slovensku to s konzumáciou piva preháňajú?

Myslím, že Slovensko je v spotrebe piva v absolútnom priemere, čiže nedá sa rozprávať o miernej a ani extrémnej spotrebe, čo aj v závislosti na to nemá extrémny dopad na zdravie obyvateľstva tejto krajiny.