Domovariči chcú vyšší limit. Matovičov rezort ich nepoteší

Domovariči

Od nového roka čaká Slovensko veľká domovaričšká legalizácia. Na Slovensku by totiž mal začať platiť nový zákon upravujúci podmienky domáceho varenia piva. Kým domovariči spustili petíciu, ktorej cieľom je zvýšiť navrhnutý limit, rezort financií chce ísť opačným smerom.

Po novom

Pred zhruba mesiacom sme informovali o tom, že  poslanci SaS spolu s poslancom za OĽaNO Györgym Gyimesim predložili do parlamentu novelu zákona, ktorá upravuje domáce varenie piva. Jej základom je oznamovacia povinnosť domácich pivovarníkov.

„Súkromný výrobca piva je povinný oznámiť colnému úradu najneskôr do 25. januára príslušného kalendárneho roka predpokladanú ročnú výrobu piva v hektolitroch,“ píše sa v zákone. Ten upravuje aj limity. Každý kto vyrobí viac ako 10 hektolitrov piva, bude mať povinnosť za vyrobené pivo zaplatiť daň.

Zákon 12. októbra zverejnilo ministerstvo financií zákon na pripomienkovanie . Aj preto vznikla iniciatíva s petíciou, ktorej cieľom je limit pre domáce varenie piva zvýšiť na 20 hektolitrov. „Ak predpokladaná ročná produkcia bude prekračovať navrhovaný objem 1 000 l, môže dochádzať k situácii, keď z jednej domácnosti bude oznamovať predpokladanú ročnú výrobu viacero jej členov fiktívne,“ píše sa v petícii.

Domovariči poukazujú na to, že vyšší limit bude výhodný pre obe strany. „Zvýšením objemu na 20 hl sa tak predíde obchádzaniu, či neuplatniteľnosti zákona, zároveň sa jednorázovým oznámením zníži byrokratická záťaž na strane výrobcov aj na strane štátu,“ zdôvodňuje návrh petície, ktorej cieľom je to, aby ju podpísalo dosť ľudí a zaoberali sa ňou poslanci.

Rezort proti

Ako však upozornil portál Webnoviny.sk, ohrozený je aj limit 10 hektolitrov. Proti zneniu predloženého zákona sa totiž postavilo ministerstvo financií na čele s Igorom Matovičom.

„Navrhované množstvo vyrobeného piva na súkromné účely je neadekvátne (2,73 l denne – viac ako päť fliaš piva), a to z fiškálnych, zdravotných a sociálnych dôvodov, ako je manželstvo a rodina,“ uviedlo ministerstvo financií v pripomienkovom konaní.

Ministerstvo tiež hovorí o tom, že domáci pivovarník môže pivo vyrábať len na špeciálnom zariadení, ktoré je na to určené. Navrhuje zavedenie limitu piatich hektolitrov. A sprísňuje aj zdaňovania. „Navrhujeme, aby sa po prekročení povoleného ročného limitu zdanilo základnou sadzbou celé množstvo piva vyrobené súkromným výrobcom piva, nielen rozdiel prevyšujúci limit,“ tvrdí ministerstvo financií.

Pre vysvetlenie, kým návrh zákona počíta s tým, že sa zdaní len pivo navarené nad hranicu 10 hektolitrov, ministerstvo navrhuje, že ak by napríklad pivovarník navaril 5,1 hektolitra piva, zdaniť musí všetko pivo. Ide len o pripomienku. Aká bude nakoniec výsledná podoba zákona, ukážu najbližšie týždne.

Prečítajte si aj

Skončili sa domovaričom „zlaté časy“? Poslanci hlásia zmenu

Snímka od Missy FantUnsplash.