Wywar už ponúka nové fľaše. Ktorý objem vyhovuje najviac?

fľaša

Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, aký objem pivnej fľaše či plechovky vám vyhovuje najviac? Zdanlivo bezvýznamné zamyslenie môže priniesť zaujímavé úvahy. Najmä keď objem fľaše môže niekedy potešiť, inokedy priniesť aj „problémy“.

Wywar v novom

Začnime však aktuálne. Holíčsky pivovar Wywar na sociálnej sieti informoval, že do svojho portfólia pridáva novinku. „Ak by sa litrová PETka niekomu zdala príliš veľká, máme v ponuke už aj takéto krásne nízke  bacuľky,“ napísal pivovar na sociálnej sieti.

Novinkou sú pollitrové fľaše, ktoré fanúšikovia piva môžu poznať napríklad od Stupavaru. „V pollitrových fľašiach máme v pravidelnej ponuke naše stálice 10° Jozef II., 11° Pilsner Mängel, 12° Martin a 13° Ján,“ spresňuje pivovar.

Wywar pozná mnoho fanúšikov hlavne vďaka skleneným fľašiam z objemom 0,75 litra. Dalo by sa hovoriť o tom, že práve tento objem zviditeľnili hlavne malé remeselné pivovary a akoby rozšírili dovtedajšiu ponuku.

Je polliter ideálny?

Na Slovensku, ale aj v našom regióne, dlhé roky platilo, že pivo sa predáva vo fľašiach s objemom pol litra. Ponuka bola neskôr rozšírená aj o tretinkové fľaše, ktoré boli určené hlavne pre podniky a reštaurácie. S príchodom plastových fliaš sa ponuka obohatila o litrové fľaše, resp. fľaše s objemom 1,5 litra.

Fľaše - Wywar

V posledných rokoch sa však na trhu objavujú rôzne miery fliaš či plechoviek. Už sme sa stretli aj s plechovkami od úrovne 0,24 litra až po dvojlitrové plastové fľaše. Ale aký objem je pre pivo ideálny? No univerzálna definícia neexistuje.

Máme však za to, že do väčšieho objemu by mali ísť pivá s nižším obsahom alkoholu. Teda pivo, ktoré si môže pivár vychutnávať aj celý večer. Plniť napríklad Russian Imperial Stout, ktorého obsah alkoholu presahuje 10 percent, do fliaš s objemom 0,75 litra, nie je šťastné. Samozrejme, ak pivo nepijete v partii.

Teda aké?

Niekto by mohol argumentovať, že on takýto objem zvládne. To áno, ale nájdu sa pivári, ktorí si povedia, že je to pre nich veľa. Kým prvá skupina si môže kúpiť aj dve-tri fľaše s objemom 0,3 litra, druhá skupina si silné pivo vo väčšom balení nekúpi. Lebo by mal „problém“ čo s nedopitým pivom. Pivovar tak prichádza o možného klienta.

Z tohto pohľadu sa zdá pollitrová fľaša či plechovka ako taký kompromis. Najmä, keď nehovoríme o pivách, ktoré sa alkoholom blížia k vínam. Ale ako to máte vy? Zahlasujte v našej ankete. Sme zvedaví, aká je preferencia čitateľov oPive.sk.

Aký objem fľaše či plechovky pri pive preferujete?

View Results

Loading ... Loading ...

Prečítajte si aj

Fľaša vs. plechovka. Ktoré balenie piva je lepšie?

Prvá snímka od Alexander Lesnitsky z Pixabay, Druhá Holíčsky pivovar Wywar